4  zastosowań żywicy epoksydowej i poliuretanowej, które udowodnią ci jak niezwykły jest to materiał

4 zastosowań żywicy epoksydowej i poliuretanowej, które udowodnią ci jak niezwykły jest to materiał

Żywica epoksydowa i poliuretanowa to niezwykły materiał, który charakteryzuje się wszechstronnością zastosowania, intrygującym wyglądem i długą listą odporności na uszkodzenia. Mimo coraz częstszego stosowania jej do wielu różnych przedsięwzięć wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, gdzie można odnaleźć ten wyjątkowy, a zarazem pospolity materiał. Oto 5 różnych zastosowań żywicy, o których możecie nie wiedzieć:

  • Posadzki polimerowe

Mimo tego, że są one obecnie w coraz większej liczbie miejsc, wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawierzchnie, po których się poruszają w centrach handlowych, garażach podziemnych, szkołach, szpitalach i wielu innych pomieszczeniach – to właśnie posadzki polimerowe wykonane przy użyciu żywicy. Czemu posadzki polimerowe zaczynają dominować w przemyśle, przestrzeni publicznej i prywatnej? Bo są niezwykle praktyczne. Żywica jest bardzo odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, obtarcia, środki chemiczne, wilgoć, jak i wiele innych czynników, ale jest również łatwa do czyszczenia i po prostu ładna z wyglądu. Bez względu czy mówimy o perfumerii w galerii handlowej, czy przydomowym garażu, korzyści, jakie oferują posadzki polimerowe, są zbyt duże, by przejść obok nich obojętnie.

  • Wyrób biżuterii

Rzadko słyszy się o materiale, który może posłużyć za naszyjnik, jak i posadzkę polimerową. A jednak wyrób biżuterii z żywicy staje się bardzo popularny, również dzięki możliwości samodzielnego wykonywania jej w domowym zaciszu. To, co nadało rozpędu żywicznej biżuterii to również jej możliwości konserwacyjne. Na przykład przepiękny, kolorowy jesienny liść, zanurzony na stałe w żywicy i przerobiony na kolczyki, mimo upływu czasu wciąż będzie wyglądał równie kolorowo i świeżo. Umożliwia to nie tylko wykorzystanie ulotnego piękna natury w wyrobie biżuterii, ale daje możliwość zachowania personalnych pamiątek na stałe. Na przykład kolczyki, pierścionki czy naszyjnik wykonane z kwiatów wchodzących w skład bukietu ślubnego mogą być niezwykle cenne po upływie nawet kilkudziesięciu lat, gdy nadal pozostaną nienaruszone wewnątrz żywicy.

  • Meble

Wykonane z żywicy blaty kuchenne, stoły czy stoliki na kawę mogą być nie tylko odporne, ale i znacznie ciekawsze od tych, jakie możesz znaleźć w typowym sklepie z meblami. Dzięki możliwości łączenia żywicy z innymi materiałami można stworzyć tak niezwykłe kreacje, jak „River Table”, który łączy nieregularny kształt drewna z błękitną żywicą, bądź też stół barowy wykonany z setek kapsli po najlepszych gatunkach piwa. Możliwości są praktycznie nieograniczone!

  • Obrazy i rzeźby

W jaki sposób ten sam materiał może być używany do malowania obrazów i robienia rzeźb? Takie zastosowania możliwe jest dzięki temu, że żywica znajduje się z początku w płynnej formie, a następnie w stałej. Umożliwia to zarówno malowanie przy pomocy płynnej żywicy, jak i robienie przy jej pomocy odlewów rzeźb. Wielu artystów rozpoczęło przed laty eksperymentowanie z żywicą, a dziś wielu z nich specjalizuje się w dziełach wykonanych z żywicy epoksydowej. Oczywiście obrazy i rzeźby to nie jedyne projekty artystyczne wykonane przy użyciu żywicy.

Nie są to oczywiście wszystkie zastosowania żywicy. Stosowana jest ona również w produkcji łodzi, elektronice i wielu innych dziedzinach. Sam fakt zastosowania żywicy epoksydowej, polimerowej i elastycznej do tak różnych przedsięwzięć doskonale pokazuje to, jak skuteczny jest to materiał i jak chętnie sięgają po niego specjaliści z różnych dziedzin