3 powody dla których powinieneś zainstalować antypoślizgową posadzkę przemysłową

3 powody dla których powinieneś zainstalować antypoślizgową posadzkę przemysłową

Antypoślizgowa nawierzchnia oferuje większą przyczepność i redukuje możliwość utraty równowagi i upadku. Niektóre branże muszą zwrócić szczególną uwagę na antypoślizgowość przy wyborze komercyjnych powłok podłogowych. Należą do nich, chociażby restauracje, szpitale, zakłady przetwórstwa żywności i napojów, zakłady produkcyjne muszą mieć antypoślizgowe systemy podłogowe. W takich miejscach na podłodze może się zdarzyć, że woda lub inne płyny, będą obecne na powierzchni posadzki, dodatkowo zwiększając jej śliskość. Do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, niezbędna jest antypoślizgowa powłoka epoksydowa.

 

Czym jest kruszywo dolomitowe?

Antypoślizgowość nawierzchni żywicznej otrzymuje się dzięki dodaniu do mieszanki żywicy i utwardzacza kruszywa kwarcowego lub dolomitowego. Kruszywo, jak sama nazwa wskazuje, składa się z kruszonego kwarcu lub dolomitu, który łączy się z powłoką epoksydową lub poliuretanową w celu utworzenia powierzchni antypoślizgowej. W zależności od rodzaju nawierzchni można zastosować kruszywo naturalne lub kruszywo barwione. Kruszywo kwarcowe zapewnia dobrą antypoślizgowość i dodaje nawierzchni wartości dekoracyjne.

 

Jakie korzyści oferuje kruszywo dolomitowe i kwarcowe w żywicy?

  • Bezpieczeństwo pracowników – Poślizgnięcie się i utrata równowagi jest bardzo powszechnym powodem powstawania uszczerbków na zdrowiu w pracy. Zainstalowanie antypoślizgowych podłóg umożliwia zredukowanie liczby wypadków, a co za tym idzie, podniesienie poziomu bezpieczeństwa w Twojej firmie. Istnieje w dodatku coś, co wyróżnia kruszywo dolomitowe z żywicą epoksydową od innego typu antypoślizgowych nawierzchni. Dzięki płynnej formie takiej mieszanki, można ją również nakładać na schody, podjazdy i szczeble drabiny, zabezpieczając dzięki temu więcej typów nawierzchni, na których również mogłoby dojść do utraty równowagi, podczas gdy inne antypoślizgowe typy podłóg pokryją jedynie równe i płaskie nawierzchnie.

 

  • Bezpieczeństwo sprzętu i wyposażenia – utrata równowagi w miejscu pracy może oznaczać uszkodzenie sprzętu i wyposażenia, które było niesione przez pracownika, lub takie, na jakie pracownik padł po utracie równowagi. Czasem wypadek niegroźny dla pracownika może skończyć się na stracie materialnej i finansowej, związaną z uszkodzeniem sprzętu i wyposażenia. Ograniczenie liczby wypadków, oznacza również ograniczenie uszkodzenia mienia.

 

  • Zwiększenie żywotności nawierzchni – upuszczenie ciężkich przedmiotów na nawierzchnię może doprowadzić do jej uszkodzenia. W skali roku, uszkodzenia spowodowane przez przedmioty upuszczane na posadzkę mogą wpływać na krótszy żywot nawierzchni i przyspieszyć konieczność jej renowacji.

 

Coś za coś…
Kruszywo dolomitowe dodawane do żywicy epoksydowej sprawia, że powierzchnia z posadzki z żywicy jest chropowata, co zwiększa jej właściwości antypoślizgowe. Gładka nawierzchnia z żywicy jest z kolei zdecydowanie łatwiejsza do mycia i zachowania w czystości, niż posadzka z dodanym kruszywem. Musisz więc rozważyć, czy łatwość w zachowaniu czystości czy antypoślizgowość, będzie priorytetem w danym pomieszczeniu.