Systemy poliuretanowe, czy żywica epoksydowa, jakie są różnice?

Systemy poliuretanowe, czy żywica epoksydowa, jakie są różnice?

Jaka żywica na posadzkę, poliuretanowa czy epoksydowa?

Podłoża epoksydowe i poliuretanowe to dwa najczęściej stosowane typy żywicznych podłóg przemysłowych. Pytanie od wieków w naszej branży brzmi: jakie są różnice między tymi dwoma typami podłóg? Kiedy powinniśmy wybrać jedną nad drugą?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia różnic, warto zauważyć, że dotyczą one większości posadzek z żywic epoksydowych i systemów poliuretanowych dostępnych na rynku. W zależności od producenta zawsze będą różnice we właściwościach niektórych produktów.

Sprawdź również: żywica poliuretanowa.

Różnice w posadzkach

Zacznijmy od spojrzenia na różnice operacyjne. Są to różnice, które wpływają na końcowy efekt. Podłogi epoksydowe są twardsze, trwalsze i mają znacznie wyższą wytrzymałość na ucisk i ciężar niż systemy poliuretanowe. Właśnie dlatego są one preferowanym wyborem dla przemysłu ciężkiego, magazynów i centrów logistycznych z dużym ruchem wózków widłowych. Podłogi z żywicy poliuretanowej są zwykle bardziej miękkie i bardziej elastyczne, co sprawia, że są bardziej odporne na zadrapania, ponieważ ich elastyczność ma tendencję do pochłaniania części uderzenia. Elastyczność, jaką oferują systemy poliuretanowe, sprawia, że są one preferowanym wyborem na przykład w chłodniach, w których temperatura przechowywania może osiągać -30 stopni Celsjusza.

Porównanie żywicy epoksydowej i poliuretanowej

Epoksydy i systemy poliuretanowe zachowują się inaczej, gdy są wystawione na działanie niektórych chemikaliów. Na przykład systemy poliuretanowe są preferowanym wyborem w przemyśle spożywczym, gdzie nawierzchnia może mieć częsty kontakt z kwasem mlekowym. Wiele firm przetwórstwa spożywczego, jak: mleczarnie, czy zakłady produkcji sera, wybierają właśnie systemy poliuretanowe. Niektóre żywice epoksydowe w takich warunkach mogą ulegać korozji i żółknięciu. Jednak podczas pracy w przemyśle z kwasami siarkowymi (np. produkcja baterii itp.) to właśnie posadzki epoksydowe są znacznie bardziej odporne niż poliuretany.

Jeśli pracujesz w obiekcie o dużym narażeniu na działanie chemikaliów, sprawdź u producenta, który produkt jest lepiej dopasowany do sytuacji. Jeżeli chodzi o aplikację żywicy, to systemy poliuretanowe są wyjątkowo wrażliwe na wilgoć. Jeśli nieutwardzona jeszcze podłoga poliuretanowa zostanie zaatakowana przez wodę lub wilgoć w powietrzu, jej powierzchnia może ulec degradacji i nie utwardzić się poprawnie. Żywice epoksydowe są również wrażliwe na wilgoć, ale uszkodzenia spowodowane wilgocią będą znacznie mniejsze.

Podsumowanie

Systemy poliuretanowe i żywice epoksydowe mają więcej cech wspólnych niż różnic, ale są przypadki, w których warto zdecydować się na jeden z tych materiałów. Jeżeli nie jesteś pewien, który materiał wybrać na posadzkę żywiczną, skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci który rodzaj żywicy, będzie dla ciebie najkorzystniejszy.

 

Sprawdź również:

Artykuł o żywicach epoksydowych i poliuretanowych Techniart.

Artykuł o żywicy epoksydowej Techniart.