Żywica na dachu to rozsądne zabezpieczenie

Żywica na dachu to rozsądne zabezpieczenie

Dach jest tym elementem budynku, o którym, jeśli jest płaski, właściwie nie myśli się pod względem estetycznym. Nie jest to elewacja, nie jest to w żaden sposób element wnętrza, osoby postronne właściwie nigdy nawet nie zobaczą jego powierzchni. To oczywiście prawda, ale nie zmienia to w żadnym wypadku sprawy najistotniejszej, jaką jest odpowiednie zabezpieczenie dachu.

Żywica na dachu – dlaczego warto o tym pomyśleć?

Wykończenie dachu to jedna z tych rzeczy, o których można pomyśleć, że jest jedynie formalnością – w końcu dach nie pełni funkcji aż tak reprezentacyjnej jak reszta części budynku. Jednak nie należy bagatelizować jego funkcjonalności. To, że dach nie jest głównym nośnikiem wrażen estetycznych, nie zmienia faktu, że odpowiednie zabezpieczenie dachu, choćby przed opadami i innymi wpływami warunków atmosferycznych, jest ważne w procesie wykończeniowym domu. Dach nie powinien od nas wymagać również większej potrzeby pielęgnacji. Dlatego coraz większą popularność zyskują dachy żywiczne, które odpowiadają na potrzeby rynku i zapewniają długotrwałą ochronę przy stosunkowo prostej metodzie aplikacji.

Hydroizolacja dachu płaskiego

Dach płaski może stwarzać problemy z odprowadzaniem wody, więc najlepiej byłoby, gdyby można było ograniczyć jej zbieranie się. Dobrym rozwiązaniem będzie hydroizolacja dachu płaskiego przy pomocy żywicy poliuretanowej. Taka powłoka jest bezspoinowa, co uniemożliwia zaleganie cieczy, jest odporna na wilgoć oraz niskie (do -20 stopni) i wysokie temperatury (nawet do 80 stopni), jest niepalna i nietopiąca, a co w tym przypadku najważniejsze – jest odporna na promienie UV. Dlatego też do wykończenia dachu nie nada się tak dobrze żywica epoksydowa, która nie ma takiej wytrzymałości na nasłonecznienie. Dachy żywiczne są proste w utrzymaniu i nie trzeba wkładać wielkich wysiłków w ich konserwację.

Żywica poliuretanowa na dach – pewny i opłacalny wybór

Zabezpieczenie dachu powinno służyć nam latami, a w razie ewentualnych ubytków, naprawa nie powinna być kosztowna i zajmować wiele czasu. Dlatego żywica poliuretanowa na dach to pewny i opłacalny wybór. Materiał jest niezwykle odporny, więc nawet w przypadkach ekstremalnych (jak np. silne opady gradu), nie musimy martwić się o jego stan. Co jeśli na dachu mamy już jakąś nawierzchnię, ale chcielibyśmy to zmienić? W takim przypadku najlepiej będzie ją zerwać i przygotować podłoże pod wykończenie z żywicy. Dlaczego? Jest to zwyczajnie bardziej opłacalne, bo żeby wylać żywica, nawierzchnia musi być wyrównana. W innym przypadku możemy mieć do czynienia z problemami w strukturze żywicy, co po prostu osłabi jej właściwości i sprawi, że nie będzie działała w prawidłowy sposób.

Zabezpieczenie dachu

Dlatego, jeśli rozważamy zabezpieczenie dachu od nowości albo ingerencję w już istniejące rozwiązanie, warto zastanowić się nad użyciem żywicy poliuretanowej. Stosunkowo łatwy montaż – którym możemy zająć się sami, ale jeśli zależy nam na precyzji wykonania i czasie, to lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom – sprawia, że jest to rozwiązanie, które nie przysparza wielu kłopotów, a po instalacji będzie nam służyć przez wiele czasu.

Fot. Pixabay.com/SatyaPrem