Biżuteria z żywicy

Biżuteria z żywicy

Jednym z najpopularniejszych ostatnio sposobów na kreatywne spędzanie wolnego czasu jest DIY – czyli samodzielne wykonywanie ozdób i bibelotów, którymi ozdabiamy wnętrza naszych domów i mieszkań. Zachodnia moda, która zagościła w polskich domach ma oczywiście znacznie szersze znaczenie, bo mieści też w sobie, chociażby samodzielne remonty, czy nawet większe przebudowy robione przez siebie i dla siebie. Ten trend szybko podchwyciły duże markery budowlane, które od lat namawiają nas do własnoręcznie wykonywanych napraw i remontów w myśl hasła „bycia bohaterem domu”. Poniżej skupimy się na jednym z elementów tego zjawiska, jakim jest samodzielne wykonywanie biżuterii z żywicy epoksydowej. 

Dlaczego żywica? 

Po pierwsze dlatego, że jest łatwa do przygotowania i praca z nią nie wymaga jakichś specjalnych umiejętności czy wiedzy. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją producenta umieszczoną na opakowaniu, by w domowym zaciszu wykonać takie cudo, jak komplet biżuterii z żywicy z zatopionymi naturalnymi kwiatkami. To doskonały pomysł na oryginalny prezent, a jeśli efekty naszej pracy okażą się wyjątkowo zadowalające, możemy pomyśleć o tym, jako dodatkowym źródle dochodu. 

Od czego zacząć? 

Przede wszystkim od pomysłu – on jest zawsze najważniejszy. Inspiracji możemy poszukać w Internecie, lub wziąć kartkę papieru i samodzielnie zaprojektować naszą biżuterię z żywicy. Teraz wystarczy już tylko kupić żywicę, utwardzacz, barwniki i silikonowe formy oraz przygotować miejsce do pracy. Ten ostatni element jest równie ważnym, jak dobrej jakości materiały – miejsce powinno być dobrze oświetlone i mieć wentylację, bo zapach żywicy jest dość intensywny i może być dla nas nieprzyjemny. Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest również niezbędna w procesie wysychania żywicy. 

Jak przygotować żywicę? 

Żywicę mieszamy z utwardzaczem w proporcjach dwa do jednego, ale zawsze przed rozpoczęciem pracy czytamy instrukcję producenta umieszczoną na opakowaniu produktu. Do mieszania najlepsze będą pojemniki z silikonu, ponieważ żywica po wyschnięciu łatwo się z nich usuwa. Jeśli nie chcemy przezroczystej masy, musimy również dodać barwnik, chociaż biżuteria z żywicy z zatopionymi kwiatkami nie wymaga naszym zdaniem dodatkowej kolorystyki. W zależności od ilości ozdób, które mamy zamiar wykonać, przygotowujemy odpowiednią ilość masy i napełniamy nią foremki. 

Jak ozdobić biżuterię z żywicy? 

Największą zaletą biżuterii z żywicy epoksydowej jest możliwość łączenia ze sobą różnych elementów wewnątrz każdej ozdoby. Możemy więc skomponować naturalne składniki z tymi z tworzywa sztucznego, czy metalu. Oczywiście najbardziej efektowny sposób, to zatapianie w masie żywicznej naturalnej roślinności i choć wymaga to nieco wprawy, to efekty potrafią być wręcz oszałamiające. Zestaw biżuterii z żywicy z zatopionymi kwiatkami np. bratkami lub pąkami róży zachwyci każdą kobietę i będzie doskonałym prezentem na różne okazje – od urodzin przez rocznicę, czy po prostu, jako dowód naszych uczuć, które podkreśli samodzielne wykonanie prezentu. 

Kilka słów na koniec 

Dla niektórych praca z tak wymagającym „tworzywem”, jakim jest wykonanie biżuterii z żywicy z zatopionymi kwiatkami, może wydawać się zbyt trudna, dlatego na początek proponujemy eksperymentowanie z bardziej stabilnymi elementami, jak kawałki drewna, kamienie i plastikowe kulki, kółeczka lub serduszka. W tym wszystkim tak naprawdę chodzi o to, by zacząć, a gdy nabierzemy wprawy, warto się nie zatrzymywać, tylko spróbować zatopić w masie żywicznej świeży kwiat – w końcu dojdziemy do perfekcji i wykonamy oryginalny i zachwycający komplet biżuterii z żywicy, jakiego nie powstydziłby się zawodowy jubiler.