Co na schody zewnętrzne zamiast płytek będzie odpowiednie?

Co na schody zewnętrzne zamiast płytek będzie odpowiednie?

Płytki, płytki, płytki… wszędzie płytki! Od lat na schodach przy budynkach różnego rodzaju możemy spodziewać się jednakowego widoku – schodów wykończonych płytkami. Tymczasem to wcale nie jest ani najbardziej opłacalne rozwiązanie ani najbardziej wytrzymałe. Dlatego warto zainteresować się alternatywnymi opcjami, zwłaszcza, że są proste w wykonaniu.

Często w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szpitale czy urzędy, wykańcza się schody płytkami. W zimniejszych okresach roku skutkuje to przysposobieniem do nich różnego rodzaju wykładzin, bo szybko okazuje się, że taki materiał dosyć szybko może stać się śliski – zwłaszcza zimą. Tymczasem schody można wykończyć na wiele sposobów i płytki nie są wcale ani najbardziej opłacalne, ani najbardziej eleganckie, ani najbardziej wytrzymałe. Zazwyczaj projekty aranżacyjne przewidują zastosowanie płytek, ale to nie znaczy, że nie istnieje żaden zamiennik. Zastanówmy się, jakie wymogi powinien spełniać materiał, którym pokryjemy schody.

  • Powinien być wytrzymały, bo musi znieść duże natężenie ruchu pieszego, a ponieważ po schodach często wnosi się rozmaite przedmioty i mogą np. upaść, to taki materiał powinien znosić uszkodzenia mechaniczne i zarysowania,
  • Powinien być niepalny, nie zamarzać, być wodoodporny i chemoodporny, a także znosić dużą amplitudę temperatur,
  • Powinien być łatwy w utrzymaniu, a w razie uszkodzenia łatwy do naprawy.

Już na tym etapie widzimy, że płytki w wielu przypadkach mogą „nie wystarczyć”. Nie wspominając o tym, że ich zwyczajowy kolor raczej nie kojarzy się specjalnie. Generyczny jasnozielony, kawowy bądź łososiowy to kolory wyjęte rodem z lat ’90. Sama faktura tego materiału nie do końca koresponduje z nowoczesnymi sposobami wykańczania elewacji, więc również pod tym względem warto rozważyć alternatywę. Tak się składa, że jedną z nich sami produkujemy i możemy zagwarantować materiał najwyższej jakości!

Co na schody zewnętrzne zamiast płytek? Żywica poliuretanowa!

Żywica poliuretanowa jest bardzo wdzięcznym materiałem, który łatwo nanieść na schody dzięki właściwościom samopoziomujących. Do tego jest odporna na wszystkie wymienione wyżej rzeczy, jak również na promienie UV. Powierzchnię z żywicy poliuretanowej bardzo łatwo jest utrzymać, ponieważ wystarczy najprostszy środek czyszczący i woda, a prawidłowo położona może wytrzymać dekadę. W przypadku powstania ubytków nie ma potrzeby zrywania całej warstwy, a wystarczy jedynie nałożyć nową, wierzchnią, która zabezpieczy ubytek. Nie mówiąc już o tym, że żywicę poliuretanową można wzmocnić dodatkowo kruszywem, tworząc tzw. kamienny dywan, a sama nawierzchnia może być wykończona antypoślizgowo. Koszt 1 mkw takiego rozwiązania jest zbliżony do 1 mkw płytek, a jest to opcja znacznie bardziej wytrzymała. Skoro zaproponowaliśmy już, co na schody zamiast płytek warto położyć, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą – w naszym sklepie znajdują się wszelkie niezbędne komponenty do wykończenia schodów żywicą poliuretanową.