Jak zrobić pierścionek z żywicy?

Jak zrobić pierścionek z żywicy?

Żywice epoksydowe mają wiele zastosowań przemysłowych, a jednym z najciekawszych i coraz bardziej popularnych jest tworzenie z nich biżuterii. Oprócz znacznej przewagi cenowej wykonywanej w ten sposób biżuterii, w stosunku do innych najczęściej stosowanych tworzyw, wyróżnia ją również wręcz nieograniczona możliwość łączenia z innymi materiałami, co pozwala tworzyć oryginalne ozdoby, których poszukują nie tylko kobiety. Co równie ważne używanie w ten sposób żywicy epoksydowej nie musi być tylko domeną profesjonalnych zakładów jubilerskich – zgodnie z zasadą DIY zabawę z nią może zacząć każdy, nawet jeśli nie posiada wysoko rozwiniętych zdolności manualnych. Najlepszym początkiem będzie samodzielne wykonanie czegoś prostego, dlatego poniżej pokażemy jak zrobić pierścionek z żywicy epoksydowej.

Od czego zacząć?

Pracę z żywicą, podobnie jak z każdym innym nawet bezpiecznym środkiem chemicznym, musimy rozpocząć od przygotowania miejsca, gdzie będziemy wykonywać naszą biżuterię oraz od odpowiedniego zabezpieczenia ciała. Miejsce powinno być dobrze oświetlone, byśmy mogli wygodnie i bezpiecznie zrobić nasz pierścionek z żywicy, dlatego najlepszy będzie duży i prosty blat, na którym możemy rozłożyć wszystkie niezbędne akcesoria. Wbrew pozorom jest ich dość sporo, choć większość z nich z powodzeniem znajdziemy we własnym domu. Potrzebne nam będą: mniejsze i większe pojemniki do mieszania barwników – dobrze by były zaopatrzone w miarkę na ściankach, formy silikonowe, które dostępne są w Internecie za niewielkie pieniądze, podłużne patyczki do mieszania z drewna lub plastiku, a także wykałaczki do zatapiania elementów. Z pewnością przyda się również ściereczka lub ręcznik papierowy do zachowania miejsca pracy w czystości. Teraz właściwie możemy już zaczynać robienie pierścionka z żywicy, o ile zadbaliśmy o swoje bezpieczeństwo. Ręce chronimy za pomocą rękawiczek – najlepiej dobrze przylegających do dłoni i cienkich, by nie przeszkadzały w precyzyjnej pracy; oczy za pomocą okularów ochronnych na wypadek chlapnięcia żywicy; na twarz dla większego komfortu zakładamy maskę ochronną. Warto również zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia oraz założyć odzież, której nie boimy się zabrudzić – niestety zaschnięta żywica epoksydowa jest bardzo trudna do usunięcia.

Własnoręcznie robiony pierścionek z żywicy

Najlepsze pierścionki z żywicy to te, które zrobimy wedle własnych preferencji i upodobań. Warto więc, by wśród naszych materiałów znalazły się drobne ozdoby i elementy, jakie zatopimy w przygotowanej masie, a także wybór odpowiedniej intensywności koloru masy. Zaopatrując się w formy silikonowe, warto wybrać większą ilość różnych kształtów, by za jednym razem wykonać kilka ozdób. Ciekawym rozwiązaniem jest mieszanie elementów, które zatapiamy w żywicy – mogą to być elementy naturalne jak małe pączki kwiatów, kamienie czy kawałki drewna, jak również metalowe czy plastikowe gotowe kształty np. kulki, obręcze czy serduszka. Aby profesjonalnie podejść do zrobienia pierścionka z żywicy, należy pamiętać, by dokładnie stosować się do instrukcji, które są umieszczone na każdym naszym produkcie – pod żadnym pozorem nie należy eksperymentować z proporcjami składników, bo finalny efekt może być dużym rozczarowaniem. Instrukcje użycia umieszczone na opakowaniach produktów pozwalają na bezpieczne wykonanie biżuterii krok po kroku.