Blat kuchenny z żywicy epoksydowej – dlaczego warto go zrobić?

Blat kuchenny z żywicy epoksydowej – dlaczego warto go zrobić?

Blaty kuchenne z żywicy epoksydowej wyglądają bardzo efektownie. Dzięki nim możesz podkreślić niepowtarzalny styl swojego wnętrza. Syntetyczna, utwardzalna masa ma wiele zalet i doskonale sprawdza się jako materiał meblarski! Dlaczego warto robić kuchenne blaty z domieszką żywicy epoksydowej? Odpowiadamy!

Kreatywny design w Twojej kuchni

Nie bez przyczyny dekoratorzy nowoczesnych kuchni wybierają blaty kuchenne z żywicy epoksydowej. Jest to bardzo nietuzinkowe wyposażenie! Żywice dostępne są bowiem w wielu różnych odsłonach: w wersji 3D, metalicznej, transparentnej i perłowej. Można je również barwić na dowolny odcień palety RAL: niebieski, zielony, fioletowy itd.

Żywice sprawdzają się jako dopełnienie blatów drewnianych i stalowych. Przezroczysta lub barwiona żywica wnika w szczeliny i zagłębienia, dając efekt szkła, bursztynu, wody itd. Blaty kuchenne epoksydowe jako odlewy 3D wyróżnia bogactwo form i odcieni. Z łatwością dopasujemy je do każdej aranżacji. W wyborze kolorystyki żywic ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia!

 

Blat epoksydowy odporny na uszkodzenia i blaknięcie

Co sprawia, że ludzie chętnie wybierają epoksydowe blaty kuchenne? Są one bardzo trwałe. Nawet po wielu latach użytkowania żywiczna powierzchnia zachowuje nienaganny wygląd. Nie widać na niej rys, przebarwień, zacieków czy plam. Blat z odlewu epoksydowego wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jest to szczególnie ważne w kuchni, gdzie narzędzia kuchenne, naczynia i sztućce mogą często powodować uszkodzenia powierzchni. Materiał ten nie wchodzi też w reakcje z domową chemią, preparatami myjącymi czy środkami antystatycznymi. Blaty kuchenne z żywicy epoksydowej są odporne na wilgoć, co oznacza, że nie będą niszczyć się w wyniku kontaktu z wodą, parą czy wilgocią związaną z gotowaniem.

W żywicznych blatach kuchennych najczęściej stosowane są najwyższej jakości żywice epoksydowe ze stabilizatorem światła HALS oraz specjalnym blokerem UV a dodatkowo stosuje się  specjalne barwniki, dzięki czemu blaty z żywicy epoksydowej są niezwykle odporne na działanie światła i niszczących promieni UV. To właśnie dzięki połączeniu tych żywic z pigmentami powierzchnie te zachwycają głębią koloru i nie matowieją pod wpływem działania światła słonecznego.

 

Blat kuchenny z żywicy epoksydowej – różne rozmiary

Nie bez przyczyny odlewy epoksydowe znalazły szerokie grono miłośników niebanalnych, kuchennych aranżacji. Żywice syntetyczne można bowiem dowolnie kształtować i projektować z nich blaty w różnych rozmiarach. To rozwiązanie idealne dla osób, które mają dość standardowych, masowo produkowanych mebli i wyposażenia.

Z żywic epoksydowych powstają zarówno cienkie odlewy przezroczyste kilkucentymetrowe, jak i głębsze formy, osiągające głębokość do 10 cm. Szybko zastygająca masa nadaje się do tworzenia krótkich i długich blatów kuchennych, stołów i stolików. Ta różnorodność form, faktur wykończenia, rozmiarów i kolorystyki daje gwarancje, że blat z żywicy epoksydowej bez najmniejszego problemu można  dopasować do indywidualnego stylu czy aranżacji kuchni lub jadalni.

 

Praktyczne i łatwe w użytkowaniu rozwiązanie

Łatwość czyszczenia to zdecydowanie jedna z ważniejszych rzeczy dla użytkownika. Lubimy mieć w domu rzeczy i rozwiązania, które nie przysparzają nam problemów. Blaty kuchenne z żywicy epoksydowej są łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, by usunąć z nich zabrudzenia i wszystkie ewentualne plamy – nawet te z oleju.

 

Wielofunkcyjny, żywiczny blat kuchenny 

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto mieć w kuchni blaty z żywicy epoksydowej. Pięknie wykończone stoły są niekwestionowaną ozdobą wnętrza. Trwałe, epoksydowe blaty nadają się również jako przestrzeń robocza. Można na nich z powodzeniem przygotowywać posiłki i dokonywać wstępnej obróbki półproduktów. To również świetny materiał do wykończenia kuchennej wyspy.

Blat z żywicy epoksydowej to nie tylko świetny pomysł na przestrzeń roboczą w kuchni, czy wyspę, ale również na stół w jadalni czy salonie. Żywiczny blat dużego rodzinnego stołu, czy stolika kawowego posłuży do serwowania gościom ciepłych napojów i ciasteczek. Kolorowe powłoki epoksydowe bardzo ciekawe kontrastują z domową ceramiką: porcelanowymi filiżankami i talerzami. Same w sobie tworzą unikalną dekorację nie tylko kuchenną!

 

Podsumowując, blaty kuchenne z żywicy epoksydowej to wytrzymałe, estetyczne, łatwe w utrzymaniu w czystości, nowoczesne rozwiązanie, które zdecydowanie warto rozważyć podczas remontu lub urządzania swojej nowej kuchni.