Podłogi 3d z żywicy – co warto wiedzieć?

Podłogi 3d z żywicy – co warto wiedzieć?

Jednym z najciekawszych trendów wnętrzarskich są podłogi 3D. Dzięki nim można uzyskać spektakularne efekty wizualne i wrażenie głębi. Czym charakteryzują się podłogi z żywicy – co warto wiedzieć na temat ich składu, cen i zastosowań? Oto przegląd najważniejszych informacji.

Jaką żywicę stosować do posadzek 3D?

Producenci żywic syntetycznych mają wiele do zaoferowania osobom, poszukującym wysokiej jakości materiałów do aranżacji podłóg 3D. W opcji są zarówno żywice epoksydowe, jak i żywice poliuretanowe. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że epoksydy są mniej elastyczne niż poliuretany. Oznacza to większą podatność podłogi epoksydowej na pęknięcia i zarysowania. Drugą istotną różnicą pomiędzy tymi żywicami jest znacznie większa odporność żywicy poliuretanowej na promieniowanie UV, dlatego posadzki poliuretanowe są polecane na powierzchnie zewnętrzne.

W niewielkich rzadko uczęszczanych pomieszczeniach posadzki epoksydowe 3D sprawdzą się doskonale. Podłogi w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych lepiej zaś wykończyć żywicą poliuretanową. Taki materiał nawet po wielu latach eksploatacji zachowuje nieskazitelny wygląd.

Ile kosztują podłogi żywiczne 3D?

Posadzki epoksydowe i poliuretanowe różnią się także ceną. Te ostatnie są bowiem nawet kilkaset złotych droższe ze względu na materiał i robociznę. Ile kosztuje podłoga z żywicy epoksydowej? Cena 1 m2 takiej posadzki jest znacznie wyższa niż koszt zakupu metra paneli czy płytek. Średni koszt wykonania posadzki żywicznej 3D wynosi około 200 zł – 500 zł (podane ceny są orientacyjne, różnią się w zależności od regionu i zastosowanych rozwiązań, barwników itd.). Stawki za 1 m2 posadzki poliuretanowej zaczynają się od około 250 zł wzwyż.

Podłogi 3D: zastosowania i wzory

Obecnie posadzki żywiczne 3D można znaleźć zarówno w domach prywatnych, jak i w przestrzeniach biznesowych. Dopełniają one wystrój nowoczesnych łazienek, salonów, apartamentów i biur. Trójwymiarowe efekty i lśniąca powłoka żywicy na podłodze sprawiają, że materiał prezentuje się zjawiskowo w różnych wnętrzach.

Jedną z największych zalet posadzek żywicznych 3D jest bogactwo dostępnych odcieni i możliwości zdobienia. Jak wygląda podłoga z żywicy? Wzory są naprawdę różne! To m.in. imitacje wody, morskich fal, piasku, a także kolorowe mozaiki, motywy roślinne i geometryczne. Do wyboru są klasyczne pigmenty RAL (czerwony, niebieski, zielony itd.) oraz barwniki metaliczne, brokatowe lub perłowe.

Podłogi żywiczne 3D: zalety

Na temat zalet posadzek 3D można powiedzieć wiele. Co sprawia, że ludzie coraz chętniej wybierają podłogi żywiczne 3D? Przede wszystkim są one designerskie i niepowtarzalne. Same w sobie stanowią ozdobę wnętrza. Każda posadzka epoksydowa lub poliuretanowa ma unikalne wykończenie. Jest to zatem idealna propozycja dla wymagających dekoratorów, ceniących nieszablonowe projekty.

Atutem żywic syntetycznych jest ich trwałość. Oba materiały świetnie znoszą obciążenia, uderzenia i nie niszczą się pod wpływem detergentów. Solidna, żywiczna masa szczelnie pokrywa ozdobne detale 3D i świetnie łączy różne pigmenty.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat posadzek 3D? Zachęcamy do lektury kolejnych wpisów na naszym blogu.