Jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki?

Jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki?

Wyrównanie podłogi bez wylewki

Jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki? Wykończenie podłogi w lokalach mieszkalnych czy usługowych niejednokrotnie nastręcza licznych problemów. O ile nowe budynki najczęściej mają świeże wylewki dobrze wypoziomowane, o tyle we wnętrzach już wcześniej użytkowanych może być z tym problem. Stare powłoki podłogowe, deski, parkiety czy wykruszona i nierówna wylewka mogą wymagać odpowiedniego przygotowania przed położeniem nowej podłogi. Często osoby chcące wykonać szybki remont zastanawiają się, jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki. Okazuje się, że żywica na podłogę może być doskonałym pomysłem.

Jaka żywica na podłogę będzie najlepsza?

Do wykończenia podłogi w różnych pomieszczeniach można używać wielu materiałów. Wysokiej jakości żywica na podłogę różnego typu to sprawdzony i szybki sposób na podłogę. Mogą stanowić zarówno wierzchnią warstwę, jak i pośrednią, pełniącą rolę podkładu pod inne powierzchnie wykończeniowe. Żywice nadające się do stosowania do podłóg to:

Podłoga bez wylewki

Dobór odpowiedniej żywicy zależy od wielu czynników, w szczególności od opracowywanego podłoża, a także zamierzonego efektu końcowego. Wszystkie produkty z pewnością cechuje wygoda użytkowania, szybki czas wiązania i brak konieczności długiego oczekiwania na możliwość stosowania kolejnych warstw. Żywice na podłogę po związaniu to także materiał wygodny w obróbce i dosyć trwały. Mają możliwość mieszania z różnymi materiałami w opracowanych technologiach. Zapewnia to nie tylko tworzenie ciekawych efektów posadzek, ale także szybkie uzupełnianie ubytków czy wyrównywanie powierzchni. Zatem jak wyrównać podłoże pod panele bez wylewki?

Praktyczne rady – jak wyrównać podłogę pod panele

Żywice epoksydowe i poliuretanowe cechuje szybki proces kładzenia, wiązania i obróbki, dlatego wydają się idealnym rozwiązaniem w przypadku konieczności wyrównania nierówności przed położeniem nowej powłoki na podłogę. Proces kładzenia paneli, nawet z zastosowaniem najgrubszych dostępnych materiałów typu pianka mających za zadanie niwelowanie nierówności, pozwala na jedynie kilkumilimetrowe ubytki w podłożu. W wielu przypadkach zachodzi konieczność usunięcia większych braków.

Nowa wylewka to stosunkowo długi i dosyć drogi sposób na wyrównanie podłoża. Wiąże się ze skuwaniem starej wylewki, wykonaniem nowej oraz odczekaniem czasu na zamknięcie procesu technologicznego, zależnego od użytych materiałów. Uzupełnienie braków z użyciem wierzchniej wylewki na starym podłożu to dość ryzykowny i również generujący koszty pomysł – wiąże się z możliwością stosunkowo szybkiej degradacji podłoża, a przede wszystkim podniesieniem poziomu pomieszczenia, stworzeniem progów, problemów z drzwiami.

Jak szybko wyrównać podłogę bez wylewki?

Jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki z użyciem żywicy? Wyrównanie i związanie ubytków dzięki dobrej jakości żywicy na podłogę to szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu. Żywicę można wymieszać na przykład z piaskiem bądź innym nośnikiem objętości, by dobrze uzupełniał braki. Nakładać ją należy odpowiednią warstwą  i jeszcze przed zaschnięciem starać się wyrównać. Następnie, przed położeniem podkładów pod panele powierzchnię należy zeszlifować w razie konieczności, by uniknąć stworzenia dodatkowych nierówności.

Fot. NancyHugoCKD.com on Visual hunt / CC BY-ND