JAK ZROBIĆ NAWIERZCHNIĘ TYPU KAMIENNY DYWAN DO OGRODU I NA TARAS?

JAK ZROBIĆ NAWIERZCHNIĘ TYPU KAMIENNY DYWAN DO OGRODU I NA TARAS?

Wraz z nadejściem sezonu letnio-wakacyjnego zaczynamy uważniej przyglądać się swojemu domowi oraz jego zewnętrznym strefom, takim jak balkon, taras czy ogród. Wstępne wiosenne porządki mogą okazać się niewystarczające i dojdziemy do wniosku, że czas na odświeżenie lub gruntowne zmiany w wizerunku przestrzeni reprezentacyjnej naszego domu. Kiedy staniemy przed dylematem, co na taras zewnętrzny, jednym z doskonałych rozwiązań może być stworzenie kamiennego dywanu.

KAMIENNY DYWAN – CO TO JEST?

Nawierzchnia zwana kamiennym dywanem powstaje z naturalnych tworzyw – to połączenie w 100% naturalnych kamieni marmurowych lub kruszywa kwarcowego oraz wysokiej jakości żywicy epoksydowej i poliuretanowej. Razem tworzą posadzkę, którą można wykonać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, co jest niewątpliwym walorem kamiennego dywanu. Jednak jego najczęstszym zastosowaniem są balkony, tarasy, schody, podjazdy oraz – naturalnie – ogrody. To tam kamienny dywan ma szansę pokazać się w całej okazałości.

CO NA TARAS ZEWNĘTRZNY? ZALETY KAMIENNEGO DYWANU

Każdy, kto choć raz widział kamienny dywan wie, że to wyjątkowo estetyczna nawierzchnia. Jednak nie tylko schludny, naturalny wygląd i możliwość dostosowania się do terenu są jej atutami. Podsumujmy, co wiemy o tej wyjątkowej strukturze:

 • Szybka w realizacji, a przy tym przystępna cenowo;
 • To nawierzchnia o dużej żywotności;
 • Jej jednolita struktura pozwala uniknięcia fug i dostosowania się do terenu, np. tworzenia łuków czy kulistych kształtów;
 • Jest wyjątkowo estetyczna i dobrze się prezentuje praktycznie w każdym wnętrzu;
 • Cechuje się dużą odpornością na zniszczenia i mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne;
 • Jest mrozoodporna;
 • Ma walory ekologiczne, przepuszcza wodę;
 • Pozwala się wyczyścić w łatwy i szybki sposób, np. zwykłym mopem czy nawet odkurzaczem;
 • Ma bardzo dobrą przewodność cieplną;
 • Posiada funkcje antypoślizgowe;
 • Polecana jest także dla alergików.
 • Łatwa w wykonaniu

JAK ZROBIĆ KAMIENNY DYWAN NA TARAS?

Posadzka jest dostępna w dwóch wariantach w zależności od tego, czy będziemy ją wykonywać na istniejącym podłożu cementowym, czy jako wodoprzepuszczalny zewnętrzny chodnik lub alejkę ogrodową. Wówczas konieczne jest wykonanie najpierw podłoża z klińca mineralnego. Gdy wykonujemy kamienny dywan na tarasie albo balkonie, musimy zadbać o uprzednie przygotowanie gruntu. Prawidłowe związanie żywicy z podłożem nastąpi tylko w przypadku lekko szorstkiej nawierzchni, dlatego konieczne jest jej przeszlifowanie a następnie jej dokładne odpylanie/odkurzenie. Prawidłowe przygotowanie podłoża pod posadzkę jest gwarancją jej jakości i estetyki dlatego warto poświęcić na ten etap więcej uwagi.

Drugim równie ważnym elementem są warunki w jakich będziemy wykonywać posadzkę. Pamiętać trzeba o właściwej temperaturze i wilgotności. Idealne warunki do związania się żywicy z kruszywem kamiennym to +5-30°C oraz wilgotność na poziomie maksymalnie 5%, natomiast wilgotność powietrza podczas kładzenia kamiennej masy nie powinna przekraczać 80%. Czas oczekiwania na gotowość podłogi po jej położeniu to około 7 dni – wtedy też będzie gotowa, aby móc ją w pełni użytkować.

KAMIENNY DYWAN DO OGRODU

Należy jeszcze raz podkreślić, że kamienny dywan jak żadna inna nawierzchnia jest wprost stworzony do ogrodu. Dzięki zastosowaniu naturalnych otoczaków marmurowych doskonale wpasuje się w każdą przestrzeń, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć ścieżki, alejki i place o dowolnych kształtach. Naturalny odcień jest tutaj tylko walorem, gdyż współgra z kolorami przyrody i nie sprawia wrażenia sztuczności. Dodatkowo, jeśli chcemy, możemy stworzyć dwukolorowe wersje, a nawet pokusić się o różnego rodzaju wzory. Możliwości jest bez liku.

Fot. Pixabay.com/terimakasih0