Zostań projektantem i zrób kolczyki z żywicy

Zostań projektantem i zrób kolczyki z żywicy

 

Każda kobieta lubi piękną biżuterię. Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze złotem, czy srebrem, chcemy, aby noszona przez nas biżuteria olśniewała i wyróżniała się spośród innych. Kolczyki z żywicy spełnią te wymagania- mało tego w prosty, aczkolwiek czasochłonny sposób można je zrobić zupełnie samodzielnie. Dzięki temu istnieje możliwość zwiększenia swojej kolekcji oryginalnej biżuterii bez wydawania bajońskich sum.  

Spis treści:

 1. Co wyróżnia kolczyki z żywicy epoksydowej?
 2. Czy trudno zrobić kolczyki z żywicy?
 3. Jak zrobić kolczyki z żywicy?
 4. Jakie formy są dostępne?
 5. Zainspiruj się!

Co wyróżnia kolczyki z żywicy epoksydowej? 

Żywica epoksydowa to produkt, który kojarzy się głównie z budownictwem, ostatecznie z meblami. Słusznie, ale to nie jedyne zastosowanie tej masy syntetycznej.  Jest ona bardzo odporna na uderzenia, zarysowania, uszkodzenia, świetnie radzi sobie nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach atmosferycznych – dlaczego by więc nie wykorzystać jej do biżuterii? Takie kolczyki z żywicy epoksydowej stają się coraz większym hitem, głównie ze względu na optymalną cenę surowca oraz możliwość samodzielnego wykonania dowolnego kształtu, jak i dodania wybranych przez nas kolorów.  

Czy trudno zrobić kolczyki z żywicy? 

Coraz częściej lubimy samodzielnie wykonywać różne prace ręczne – to, co kiedyś kupowane było w sklepach, z powodzeniem można zrobić własnoręcznie – z pewnością satysfakcja będzie z tego o wiele większa. Popularne DYI, czyli zrób to samodzielnie, to zestaw wskazówek, jak wykonać konkretny produkt – między innymi kolczyki z żywicy. Jednak aby tego dokonać, musimy uzbroić się w cierpliwość – żywica epoksydowa jest pięknym materiałem, ale dość niewdzięcznym w obróbce, głównie przez jej mocne i szybkie przywieranie do innych produktów.  

Jak zrobić kolczyki z żywicy?

Aby móc cieszyć się piękną biżuterią, jaką są niewątpliwie kolczyki z żywicy, warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości zestaw do ich wykonania. Z pewnością powinien on zawierać formy do żywicy, pipetki do jej nakładania, papier ścierny do ewentualnego szlifowania, miarki do odmierzania proporcji – jest tych elementów naprawdę wiele, dlatego najlepiej kupować je w specjalistycznych sklepach, specjalizujących się w DYI. Zanim zabierzemy się do pracy zgodnie z instrukcją, jaka powinna być dołączona do zestawu, musimy zapamiętać kilka kwestii: 

 • wybieraj żywicę najlepszej jakości – jej cena jest co prawda wyższa, ale z pewnością będzie się na niej lepiej pracowało, co jest bardzo istotne podczas wykonywania biżuterii, 
 • dokładnie odmierzaj proporcje – w przypadku tak precyzyjnego zadania, jak biżuteria, każdy gram ma znaczenie, 
 • do mieszania używaj silikonowych produktów – wspominaliśmy już, że żywica jest mocno przywierająca – do silikonu przywiera najmniej i łatwiej później ją usunąć, 
 • aby uniknąć bąbelków, mieszaj powoli i wylewaj żywicę do formy warstwami, 
 • wysusz żywicę – w zależności od tego, jakiej używamy, czas jej schnięcia może się wydłużyć, 
 • poleruj bardzo drobnym papierem ściernym – jeśli jest konieczność wypolerowania produktu, trzeba to zrobić bardzo delikatnie. 

Jakie formy są dostępne? 

Tutaj nie ma żadnych ograniczeń. Producenci, widząc zainteresowanie, jakie budzą kolczyki z żywicy epoksydowej, wypuszczają na rynek przeróżne formy. Dzięki temu można mieć kolczyki, jakiego kształtu się nam tylko zamarzą. Ale nie tylko kolczyki – w tutorialach dowiemy się również jak zrobić pierścionki, zawieszki i wiele innych pięknych i oryginalnych ozdób. Z pewnością pierwsze próby będą wymagały od nas więcej czasu, jednak wkrótce uda się do perfekcji opanować sztukę wykonywania biżuterii z żywicy epoksydowej.  

Zainspiruj się!  

Poniżej znajdą Państwo linki, odsyłające do poprzednich artykułów z cyklu „zrób to sam”. Oto nasze DIY z żywicy epoksydowej: 

Żywica epoksydowa bezbarwna: Jak zrobić rzeczny stół drewniany? – część 1 

ZRÓB TO SAM: Posadzka poliuretanowa na tarasie  

Twoja wymarzona posadzka do garażu w 6-ciu prostych krokach 

Ozdabianie posadzki przy pomocy płatków dekoracyjnych 

Podłoga z żywicy marmur – jak wykonać „krok po kroku” 

Posadzka antypoślizgowa – jak ją wykonać i gdzie przede wszystkim się przyda? 

Stół z żywice jak zrobić ten wyjątkowy mebel