Żywica epoksydowa – poznaj jej zastosowanie

Żywica epoksydowa – poznaj jej zastosowanie

Żywica epoksydowa to produkt, który coraz częściej wkracza na nasze salony. Jej zastosowanie staje się coraz częstsze, dzięki właściwościom, które cechują ten produkt. Formy z żywicy epoksydowej robią furorę wśród dekoratorów wnętrz, jak również… producentów biżuterii. Na czym polega jej fenomen? 

Spis treści:

  1. Czym jest żywica epoksydowa?
  2. Co wyróżnia formy z żywicy epoksydowej?
  3. Baw się kolorami
  4. Żywica epoksydowa nie tylko na podłodze
  5. Biżuteria z żywicy prawdziwym hitem
  6. Zainspiruj się!

Czym jest żywica epoksydowa? 

Żywica kojarzy nam się z płynną, bardzo lepką substancją pochodzenia naturalnego, która jest doskonałym spoiwem. Owszem, jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, jednak żywica epoksydowa to masa syntetyczna, ulepszona, dzięki czemu można ją zastosować, chociażby w budownictwie. Doskonale nadaje się do: 

  • klejenia, 
  • laminowania, 
  • impregnacji. 

Co wyróżnia formy z żywicy epoksydowej? 

Z pewnością warto zwrócić uwagę na to, że formy z żywicy epoksydowej cechują się bardzo dużą odpornością na ścieranie, zarysowania czy uderzenia. Dlatego bardzo często stosuje się je do wykonywania posadzek, czy podłóg – zarówno w domach mieszkalnych, jak i w budynkach użyteczności codziennej, czy parkingach podziemnych. Warte zaznaczenia jest także to, że formy z żywicy epoksydowej są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych. Mowa tutaj głównie o wilgoci czy wysokich temperaturach. Stąd też ich szerokie zastosowanie w powierzchniach ogrodowych, które cały czas narażone są na działanie takich czynników. 

Baw się kolorami 

Na rynku dostępne są różne rodzaje żywicy epoksydowej. Dzięki szerokiej gamie barwników i dodatków, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby stworzyć posadzkę czy podłogę, jaka nam się  marzyła. Warto przed kupnem zapytać konsultanta o odpowiednie dodatki, gdyż profesjonalista z pewnością doradzi tak, aby efekt był jak najlepszy. Warto także zadbać o to, aby takie elementy wykonywali również specjaliści, ponieważ samodzielne używanie żywicy epoksydowej na dużych powierzchniach do najłatwiejszych nie należy, chociażby z racji na jej dużą przyczepność do innych materiałów.  

Żywica epoksydowa nie tylko na podłodze 

Formy z żywicy epoksydowej to coraz częściej meble – furorę od dłuższego już czasu robią stoły z żywicy, które zachwycają swoim nietuzinkowym designem. Wszystko przez to, że bezbarwna żywica epoksydowa doskonale podkreśla i uwydatnia usłojenie drewna, tworząc namiastkę lasu w naszym salonie. Dlatego też możemy spotkać krzesła, regały, stoliki kawowe, czy przyborniki kuchenne wykonane właśnie tą metodą. Oczywiście takie elementy nie pasują do każdego wnętrza, aczkolwiek z pewnością dodadzą mu wiele uroku.  

Biżuteria z żywicy prawdziwym hitem 

Coraz śmielej po formy z żywicy epoksydowej sięga się również w branży jubilerskiej. Z racji na dużą wytrzymałość i łatwość formowania przeróżnych kształtów, coraz częściej spotkać można kolczyki z żywicy, czy zawieszki do bransoletek, czy łańcuszków. Mało tego, takie ozdoby można wykonać nawet samodzielnie w domu. Wystarczy tylko mieć odpowiednie akcesoria, czyli oczywiście żywicę epoksydową, odpowiednie formy, do których zostanie ona wlana, jak również kilka innych produktów. Na szczęście takie zestawy są ogólnodostępne, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zabawić się w projektanta biżuterii. Wspomniana już wyżej dostępność różnego rodzaju barwników do żywicy sprawi, że wytworzona zawieszka, czy kolczyki będą z pewnością bardzo oryginalne.  W samym ich wykonaniu nie ma nic skomplikowanego – bez problemu można znaleźć specjalne tutoriale, które krok po kroku pokażą, jak wykonywać perfekcyjne formy z żywicy epoksydowej 

Zainspiruj się!

Poniżej znajdą Państwo linki, odsyłające do poprzednich artykułów z cyklu „zrób to sam”. Oto nasze DIY z żywicy epoksydowej:

 Żywica epoksydowa bezbarwna: Jak zrobić rzeczny stół drewniany? – część 1 

ZRÓB TO SAM: Posadzka poliuretanowa na tarasie  

Twoja wymarzona posadzka do garażu w 6-ciu prostych krokach 

Ozdabianie posadzki przy pomocy płatków dekoracyjnych 

Podłoga z żywicy marmur – jak wykonać „krok po kroku” 

Posadzka antypoślizgowa – jak ją wykonać i gdzie przede wszystkim się przyda? 

Stół z żywice jak zrobić ten wyjątkowy mebel