Nowoczesna posadzka w domu – wytrzymała i estetyczna

Nowoczesna posadzka w domu – wytrzymała i estetyczna

Jak podłoga, to na lata! Czasy się zmieniają, zmienia się więc podejście do wystroju wnętrz, materiały i rozwiązania projektowe. Pozornie proste pytania mają coraz bardziej skomplikowane odpowiedzi, bo możliwości jest naprawdę sporo. A przecież dzisiaj naprawdę inną podłogę możemy wybrać, kiedy robimy to z myślą o psie, a inną, kiedy chcemy mieć imponujący przedpokój. Możemy wybrać inną, ale możemy też… tę samą.

Myśląc o eleganckiej podłodze zazwyczaj przywołujemy do głowy obrazy posadzek z drewna czy marmuru. Prawdą jest jednak, że nie wszystko pasuje do wszystkiego i jeśli urządzamy nowoczesne mieszkanie, to pewne rozwiązania mogą nie zgrywać się z resztą wystroju. Surowe pomieszczenia dają spore pole do popisu aranżacyjnego. Dlatego, jeśli zastanawiamy się, jaka podłoga w domu sprawdzi się najlepiej, to warto rozważyć nieco mniej oczywiste rozwiązanie, jakim jest podłoga z żywicy syntetycznej.

Jaka podłoga do nowoczesnego domu będzie odpowiednia?

Oczywiście odpowiedź będą aż za prosta – najbardziej odpowiednią podłogą do nowoczesnego domu będzie podłoga nowoczesna. Co to znaczy? Nie chodzi tu wyłącznie o walor estetyczny, ale przede wszystkim o korzyści płynące z właściwości samego materiału. Rodzaje podłóg żywicznych to m. in. żywica epoksydowa i żywica poliuretanowa, które posiadają szereg cech, będących nie lada gratką dla wszystkich projektantów wnętrz. Posadzki wykonane z żywicy są:

  • odporne na uszkodzenia mechaniczne i wszelkiego rodzaju zarysowania,
  • chemoodporne i wodoodporne, co sprawia, że żadna ciecz, nawet bardzo intensywne chemikalia, nie są straszne posadzkom żywicznym,
  • w przypadku posadzek z żywicy poliuretanowej, są odporne na promienie UV, co jest szczególnie istotne w widnych pomieszczeniach,
  • antyelektrostatyczne, co zapobiega zbieraniu się kurzu i jest korzystne dla alergików,
  • odpowiednio utwardzone posadzki z żywicy epoksydowej mogą wytrzymać duże obciążenie – mowa tu nawet o ciężarze samochodu.

Jeśli nie wiesz, jaką podłogę wybrać do domu, warto zainteresować się żywicą

Wyżej wymienione zalety materiału, jakim są poszczególne rodzaje żywicy syntetycznej, jasno wskazują na to, że pod względem funkcjonalnym jest to naprawdę dobre rozwiązanie. Jak sprawa wygląda od strony czysto estetycznej? Właściwie równie ciekawie. Choć żywice syntetyczne są kojarzone z wielkopowierzchniowymi garażami, halami magazynowymi czy realizacjami w podobnych miejscach, to mogą też przynieść nowoczesny i przyjemny dla oka efekt. Jak można to osiągnąć?

Żywica barwiona, z efektem mozaiki bądź 3d

Żywica jest bardzo wdzięcznym tworzywem, więc można ją zabarwić na różne kolory, jak również wymieszać i uzyskać efekt zbliżony do marmurowej estetyki. Pod transparentną warstwę żywicy można podłożyć grafikę imitującą np. powierzchnię Księżyca, dzięki czemu otrzymamy tzw. podłogę 3d. Każde z tych rozwiązań utrzymuje pełną funkcjonalność samej podłogi z żywicy. Posadzka z tego materiału jest idealna również w przypadku, kiedy mamy czworonożnych milusińskich.

Jaka podłoga do domu z psem będzie najlepsza?

W tym momencie nie ma co ukrywać, że podłoga z żywicy syntetycznej to praktycznie rzecz ujmując marzenie każdego właściciela psa. Znika problem z sierścią, nie ma szans na doświadczenie zgubnego wpływu pazurów, a co jeszcze bardziej istotne, a co nie było dotychczas zaznaczone – podłoga z żywicy syntetycznej może być w pełni antypoślizgowa. Te walory sprawdzą się oczywiście w przypadku innych zwierząt, na czele z kotami, które lubią sobie pobiegać.

Jaka podłoga do domu? Nie do zdarcia!

Podłogi z żywicy syntetycznej są niezwykle wytrzymałe, a dobrze położona instalacja wytrzyma nawet dekadę. Kiedy górna warstwa żywicy zaczyna się wreszcie ścierać, wystarczy położyć dodatkową, nie trzeba wymieniać całej posadzki. To sprawia, że jeśli zastanawiamy się, jaka podłoga do domu będzie właściwa, to wiemy na pewno, że ta z żywicy będzie służyła nam przez długie lata. Można spierać się o gusta, ale korzyści płynące z właściwości posadzek żywicznych są niezaprzeczalne.

Nowoczesna posadzka w domu

Dlatego, jeśli zastanawiamy się, co na posadzkę w domu będzie odpowiednie, powinniśmy zapytać się przede wszystkim, jaki rodzaj wykończenia współgra z naszym projektem aranżacyjnym. Możliwości w określonych przedziałach cenowych jest bowiem tak dużo, że wcale nie jesteśmy ograniczeni do tylko jednego rozwiązania. To, jakie podłogi do domu, podobają się nam najbardziej, można prawdopodobnie połączyć z tym, jakich właściwości technicznych oczekujemy. Nowoczesna posadzka w domu może, choć nie musi być z żywicy, choć ta faktycznie jest wdzięcznym materiałem pod wieloma względami i możemy nią wylać nawet wszystkie pomieszczenia, a tylko w jednym z nich umieścić ogrzewanie podłogowe. Z zewnątrz wszystko będzie wyglądać spójnie, a funkcjonalność będzie zdecydowanie się różnić.