Posadzka 3d – jak zrobić wrażenie na domownikach i gościach?

Posadzka 3d – jak zrobić wrażenie na domownikach i gościach?

Posadzki z żywicy od pewnego czasu przestają być domeną jedynie sal gimnastycznych, lokali gastronomicznych i hal magazynowych. Ich właściwości zostają doceniane także w domach i mieszkaniach, bo żywica ma dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, rysy, zabrudzenia i rozmaite ciecze. Jest łatwa w utrzymaniu i estetycznie wygląda. Jeśli jednak chcemy zaszaleć i nadać wnętrzu klimat, który będzie niepowtarzalny, zaskakujący i być może nawet jedyny w swoim rodzaju, to możemy zdecydować się na coś nietuzinkowego. Tu rozwiązaniem może być właśnie posadzka 3d. Jak zrobić poprawny kosztorys, by być pewnym, że mieścimy się w budżecie?

Posadzki 3d – cena różni się w zależności od zamierzonego efektu

Jeśli przymierzamy się do posadzki 3d, cena będzie zależna oczywiście od metrażu, ale też tego, jaką powłokę chcemy uzyskać. Parametry powłoki gładkiej różnią się od antypoślizgowej. Wpływ na cenę ma również rodzaj żywicy – poliuretanowa jest droższa od epoksydowej. Jeśli za wyznacznik weźmiemy średnią ilość zużycia żywicy na m2 przy gładkiej powłoce – zakładając, że będzie milimetrowa – to, w przypadku żywicy poliuretanowej, za bezbarwną żywicę zapłacimy ok. 114,30 zł za m2, a za żywicę barwioną już jedynie 68,18 zł. Cena żywicy bezbarwnej jest niższa, ale trzeba pamiętać, że są to wyliczenia cenowe dokładnej ilości surowca, którą chcielibyśmy zużyć. Żywica nie jest tak sprzedawana, więc trzeba doliczyć „górkę” w budżecie, w zależności od tego, ile kilogramów kupimy. Oczywiście im większy metraż, tym bardziej nam się to opłaci. Jednak przy grubszej powłoce cena się zwiększy. Grubowarstwowa powłoka może mieć nawet 5 milimetrów, dlatego, poza przeliczeniem ceny, ważne jest też odpowiednie zaplanowanie wylewki, która będzie poniżej docelowego poziomu podłogi w pomieszczeniu. Przy takiej gramaturze cena za m2 gotowej posadzki może wynieść nawet 400 zł, dlatego przed zakupem najlepiej będzie skonsultować się z obsługą sklepu i przedstawić swoje oczekiwania. Do ceny samej żywicy należy dodać koszta samej grafiki, którą w niej umieścimy.

Jeśli chodzi o warianty posadzki 3d, grafika zatopiona w żywicy to tylko jedna z możliwości

Jednak grafika przedstawiająca wodospad, plażę, czy jakiś inny egzotyczny zakątek… nawet tak egzotyczny jak powierzchnia innej planty, to tylko jedna z opcji. W żywicy możemy zatopić rozmaite elementy, np. kruszywa, które pogłębią efekt 3d i nadadzą posadzce niepowtarzalny wygląd. Jeśli wykorzystamy płatki dekoracyjne, możemy uzyskać efekt „popękanej” posadzki. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w żywicy znalazły się choćby monety o niskim nominale czy inne małe i płaskie przedmioty. Ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia.
Posadzkę z żywicy oczywiście można zrobić samemu, jednak musimy się wówczas liczyć z tym, że nie wszystko wyjdzie nam od razu gładko. Proces nakładania żywicy jest złożony i najlepiej zatrudnić do tego celu fachowców. Zwłaszcza, jeśli chcemy zatopić w tworzywie jakieś dodatkowe elementy.

Fot. Pixabay.com/Christian_Birkholz