Jakie rzeczy mogą zostać zrobione z żywicy epoksydowej?

Jakie rzeczy mogą zostać zrobione z żywicy epoksydowej?

Gdy mówimy o rzeczy z żywicy epoksydowej, na myśl przychodzą nam blaty i inne powierzchnie jak posadzki czy podłogi. To jednak tylko niektóre ze sposobów na wykorzystanie tego materiału. O ile w przypadku wspomnianych wyżej płaszczyzn potrzebować będziemy wykwalifikowanej ekipy specjalistów z odpowiednim sprzętem do nakładania powłoki, to w przykładach zaprezentowanych poniżej wystarczą nam własne ręce, trochę wolnego miejsca do pracy i oczywiście chęci, bez których nie ma sensu zabierać się za pracę z żywicami syntetycznymi. Niezbędne będzie również odwiedzenie marketu budowlanego lub zakup w sklepie internetowym podstawowych materiałów oraz narzędzi. Potem musimy wygospodarować trochę wolnego czasu i przystąpić do pracy. Nie wolno nam też zapomnieć o rzeczy najważniejszej – pomyśle.  

Podstawowe materiały i narzędzia 

Przystępując do pracy z żywicami syntetycznymi, warto poświęcić trochę czasu, by poznać ich właściwości – zamiast długo godzinnego szukania w Internecie niezbędnych informacji przekażemy je tutaj w telegraficznym skrócie. Żywice epoksydowe będą tworzyć trwałą i odporną na zarysowania czy działanie warunków atmosferycznych powłokę, gdy zastosujemy odpowiednie proporcje utwardzacza i żywicy. Rzeczy z żywicy muszą po zastygnięciu zachować swój kształt, więc proporcje utwardzacza powinny wynosić zawsze połowę masy żywicznej. Oczywiście obowiązkowo czytamy zalecenia producenta, które umieszczane są zwykle na opakowaniu – co ważne w niektórych przypadkach, stosunek utwardzacza do żywicy może wynosić 0,4 do 1. W zależności od wielkości elementu, który chcemy wykonać potrzebujemy też odpowiednich form silikonowych. 

Miejsce pracy 

Przygotowanie odpowiednich warunków do pracy to nie mniej ważna kwestia jak materiały, w które się zaopatrzymy. Oprócz dobrego oświetlenia ważna jest też wentylacja – zapach masy żywicznej jest dość intensywny, ale najważniejszą kwestią jest zapewnienie optymalnej temperatury pozwalającej na zastygnięcie gotowego wyrobu. Dobre oświetlenie i rękawiczki silikonowe oraz robocza odzież to podstawa. Warto również zadbać o ochronę oczu i twarzy, by wykonywanie rzeczy z żywicy nie przypłacić poparzeniem tych części ciała. Kolejnym niezbędnym elementem jest zakup odpowiednich form silikonowych, które po pracy są łatwe do czyszczenia i zdatne do wielokrotnego używania – ich rozmiar i kształt jest uzależniony od naszych pomysłów, a w sprzedaży dostępna jest ich cała gama, więc bez problemu znajdziemy coś dla siebie. 

Ozdoby i biżuteria 

To najczęstsza odpowiedź, gdy zapytamy, jakie rzeczy mogą zostać zrobione z żywicy epoksydowej, oprócz wspomnianego na początku jej podstawowego wykorzystywania. W gruncie rzeczy jest to tak modne w ostatnim czasie DIY, czyli po polski Zrób To Sam. To dokonały sposób na wykonanie oryginalnego i niebanalnego prezentu dla każdego. Dla żony może to być designerska eko-biżuteria łącząca naturalne drewno i kamienie z kwiatami zatopionymi w masie żywicznej, a dla dobrego kumpla efektowna podstawka na komórkę lub podpórka na półkę z książkami. Pomysłów na rzeczy z żywicy jest bardzo dużo i nie musimy skupiać się tylko na ich funkcjonalności. Jeśli posiadamy odrobinę talentu to masa żywiczna pozwoli nam nawet na wykonanie oryginalnej rzeźby lub ramki na zdjęcia czy obrazy.  

Kilka słów o praktycznym wykorzystaniu żywicy 

Jeśli jednak stawiamy na praktyczne rozwiązania, warto wziąć pod uwagę wykonanie powłoki żywicznej na schodach. Szczególnie efektownie prezentują się schody zewnętrzne, gdy do masy dodamy kawałki kruszywa takiego jak marmur czy granit. Dla rzeczy z żywicy znajdzie się również miejsce w ogrodzie czy na tarasie. Wykorzystując kuliste formy silikonowe, możemy w nich zatopić kwiaty róży lub szyszki i wykonać eleganckie obciążniki na obrus lub oryginalne podstawki na świece. Żywica to także doskonały pomysł na odświeżenie starego stołu lub taboretu, który pod nałożeniu żywicy na pęknięte i rozeschnięte miejsca może teraz służyć jako efektowny kwietnik ogrodowy – warto zaopatrzyć się w barwniki, by efekt był naprawdę interesujący. Generalnie, jak już wspomnieliśmy, pomysłów na to, jakie rzeczy mogą zostać zrobione z żywicy epoksydowej jest tyle, ile tak naprawdę przyjdzie nam do głowy – ważne, by spróbować.