Najciekawsze pomysły projektów z żywicy epoksydowej

Najciekawsze pomysły projektów z żywicy epoksydowej

Tytuł artykułu może niektórym wydawać się dziwny, bo żywice epoksydowe kojarzą nam się głównie z posadzkami czy podłogami w domach i przedsiębiorstwach. Do czego można ją jeszcze wykorzystać? Pomysły na projekty z żywicy epoksydowej są na wyciągnięcie ręki, bo strony WWW roją się od sposobów jej wykorzystania. Co najlepsze, nie potrzebujemy jakiejś specjalnej wiedzy czy warunków, by samemu spróbować. Poniżej podamy kilka przykładów, które można wykorzystać w domowych warunkach i bez specjalnych kosztów. Zapraszamy więc do czytania i zapoznania się z szerokim tematem mas żywicznych. 

Żywica epoksydowa dla początkujących 

Oprócz zakupu masy żywicznej potrzebować będziemy utwardzacza, który po połączeniu z żywicą pozwoli przedmiotom zachować pożądany kształt i formę. Stosunek obu materiałów jest zawsze opisany na opakowaniu przez producenta produktu i najczęściej wynosi 1 jednostkę żywicy do 0,5 utwardzacza. Potrzebujemy również silikonowych form, do których będziemy wlewać gotową mieszankę. Najczęściej spotykane są formy do wyrobu biżuterii, ale na portalach aukcyjnych znajdziemy także kształty dla innych rzeczy z żywicy – wystarczy odpowiednio poszukać, bo żywica epoksydowa to nie tylko biżuteria i posadzki. 

Drewno 

Żywica epoksydowa doskonale łączy się z innymi materiałami, co pozwala na zastosowanie jej w najróżniejszych sytuacjach i z wieloma materiałami. Najciekawsze pomysły projektów z żywicy epoksydowej to te, gdzie łączymy ją z drewnem. Jednym z najbardziej interesujących rozwiązań jest wykonywanie z niej blatów dla stolików kawowych czy ław. Jeśli posiadamy taki mebel i jest mocno zniszczony, warto pokryć go warstwą masy żywicznej w całości lub wypełnić nią ubytki w strukturze drewna. Co ważne, do masy możemy dokupić barwniki, które odmienią wygląd dobrze znanego mebla i pomogą znaleźć dla niego nowe zastosowanie. 

Kamień 

Inne pomysły na projekty z żywicy epoksydowej to wykonanie z niej powłoki na schody zewnętrzne lub wewnętrzne. Gotową masę łączymy z kruszywami typu marmur, kwarc lub granit. Jeśli planujemy w ten sposób odnowić schody, powinniśmy jednak zasięgnąć porady fachowca, a najlepiej go zatrudnić. Odpowiednie pokrycie schodów żywicą epoksydową wymaga doświadczenia oraz podstawowej znajomości sztuki budowlanej – jeśli ją posiadamy, to bez problemu możemy pokrycie schodów wykonać samodzielnie. Dodatek kamienia sprawia, że schody prezentują się niezwykle elegancko i dodatkowo powłoka staje się o wiele mocniejsza. 

Plastik 

Możemy wykonać ciekawe rzeczy z żywicy, łącząc ją z plastikiem i innymi tworzywami sztucznymi. To dobry sposób na naprawę uszkodzonych bibelotów i innych elementów wyposażenia, a także okazja by nadać im nowego charakteru. Awangardowy świecznik, ramka na zdjęcia, a także mydelniczka to doskonałe pomysły na projekty z żywicy epoksydowej. Dzięki wspomnianej już łączliwości żywicy z innymi materiałami możemy za jej pomocą stworzyć oryginalną ozdobę lub rzeźbę, zaopatrując się wcześniej w odpowiednie formy silikonowe i opracowując projekt – co ciekawe wielu uznanych artystów zaczyna już eksperymentować z masami żywicznymi. 

Rośliny 

Najciekawsze pomysły projektów z żywicy epoksydowej łączą ją z naturalnymi kwiatami i roślinami. Róża lub liście zalane masą żywiczną prezentują się niezwykle elegancko i zamknięte w odpowiedniej formie mogą pełnić funkcję ozdoby kuchennej lub praktycznego obciążnika dla obrusu na stole w ogrodzie. Efektowne świeczniki czy inne elementy wyposażenia z zatopionymi w masie kwiatami i łodygami roślin to niezwykle oryginalne i niezapomniane pomysły na prezenty na różne okazje, które na pewno zaskoczą obdarowywane osoby.