Systemy podłogowe do nawierzchni o dużym natężeniu ruchu pieszego

Systemy podłogowe do nawierzchni o dużym natężeniu ruchu pieszego

Najważniejsze czynniki, o których należy pamiętać przy wyborze systemu podłogowego, zależą od warunków, na jakie narażona będzie podłoga w danej lokalizacji. Obszary o wysokim natężeniu ruchu pieszego nie są wyjątkiem. Począwszy od placówek handlu detalicznego po szpitale i instytucje edukacyjne, obiekty o wysokim natężeniu ruchu muszą być wyposażone w systemy podłogowe, które będą dobrze działać i będą miały długi okres użytkowania. Dotyczy to w szczególności obszarów takich jak hole i korytarze, gdzie wiele osób przez cały dzień przychodzi i wychodzi z zewnątrz, często wnosząc na podeszwach butów brud, wilgoć i piach.

W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem dla trwałej, funkcjonalnej i atrakcyjnej podłogi we wnętrzach z dużym natężeniem ruchu pieszego jest epoksydowa lub poliuretanowa powłoka podłogowa lub inny system posadzkowy zainstalowany na podłożu betonowym. Powłoki te stanowią doskonałe wykończenie powierzchni betonowych a ich dostępność w szerokiej gamie opcji estetycznych, daje możliwość dopasowania się do unikalnych potrzeb obiektu.

Piasek kwarcowy i powłoka antypoślizgowa

Na nawierzchniach o dużym natężeniu ruchu utrata równowagi i upadek nie są rzadkością. Niestety mogą być one przyczyną powstania urazów, które są nie tylko bolesne, ale mogą prowadzić do kosztownych procesów sądowych i roszczeń odszkodowawczych. Być może najważniejszym krokiem, jaki możesz podjąć w celu ochrony bezpieczeństwa pracowników, gości i klientów w strefach o natężonym ruchu pieszym, jest instalacja systemu antypoślizgowego, minimalizującego ryzyko wypadku. W takich obszarach zaleca się wykonanie posadzek o zwiększonej antypoślizgowości uzyskanej dzięki zastosowaniu odpowiedniej granulacji kruszywa kwarcowego. Im większa granulacja tym większa antypoślizgowość.

Posadzki polimerowe i lepsza widoczność

Dobra widoczność może również być ważnym czynnikiem w zapewnieniu bezpieczeństwa pieszych, szczególnie w przypadku schodów lub innych nierównych powierzchni. Kolorowe systemy polimerowe o wysokim połysku mogą odbijać światło, tworząc lepiej oświetlone środowisko bez konieczności instalowania nowego oświetlenia i dodatkowego zużycia energii. Ponadto dzięki atrakcyjnej kolorystyce żywic istnieje możliwość w bardziej przystępny sposób wyznaczenia ciągów komunikacyjnych dla pieszych czy innych obszarów narażonych na działanie niebezpiecznych dla użytkowników czynników.

Żywica elastyczna i łatwość w zachowaniu czystości

Klienci zwracają dużą uwagę na brud, kurz, wilgoć i wszelkiego rodzaju nieczystości, gdy wchodzą do twojego zakładu, sklepu, czy placówki. W czasie zimy sól drogowa i błoto mogą być wnoszone na butach, co oprócz zabrudzenia nawierzchni, może mieć pogarszający wpływ na wykładziny podłogowe, które nie są wystarczająco trwałe. Powłoki nakładane na wykładziny przeznaczone do ruchu pieszego są doskonałą opcją, ponieważ tworzą monolityczną, praktycznie bezspoinową powierzchnię, która jest nieporowata, odporna na plamy i łatwa do czyszczenia, a jednocześnie doskonale radzi sobie z substancjami, które z łatwością uszkodziłyby nawierzchnię z innego materiału.

Sprawdź również: podłogi żywiczne