Jakie zastosowanie ma piasek kwarcowy?

Jakie zastosowanie ma piasek kwarcowy?

Piasek kwarcowy

Piasek kwarcowy wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu, z których najważniejszymi są: szkło, odlewnie, budownictwo, ceramika i przemysł chemiczny. Kwarc w najdelikatniejszej postaci jest również używana jako wypełniacz funkcyjny do farb, tworzyw sztucznych, gumy, a piasek kwarcowy stosowany jest w filtracji wody i w rolnictwie. Gdzie jeszcze? O tym w dalszej części artykułu.

Piasek kwarcowy zastosowanie

Produkty na bazie piasku kwarcowego są szeroko stosowane do wytwarzania produktów w przemyśle chemicznym. Jest to na przykład główny składnik stosowany do produkcji żeli silikonowych, krzemianu sodu i tetrachlorku krzemu. Są to chemikalia stosowane do produkcji środków do czyszczenia podłóg, tkanin, światłowodów, przemysłowych środków czyszczących itp. Produkty na bazie krzemu są wykorzystywane codziennie w tysiącach branż do produkcji mydeł, detergentów, barwników itp.

Większość rud żelaza jest wydobywana w procesie, w którym kluczową rolę odgrywa piasek kwarcowy. W rzeczywistości zmniejsza lepkość i obniża temperaturę topnienia, dzięki czemu żużel staje się bardziej wydajny i reaktywny. Jest on również stosowany w przemyśle kwarcowym w Indiach do dezodoryzacji i uzyskania udoskonalenia ziarna

Piasek kwarcowy jest jednym z głównych składników szkliwa. Zmielona krzemionka i piasek kwarcowy są wykorzystywane do produkcji ceramiki.

Czy krzemionka jest składnikiem piasku?

Krzemionka, znana również jako piasek kwarcowy, to rodzaj cząstek ogniotrwałych. Zgodnie z różnymi metodami wydobycia i przetwarzania, dzieli się go na sztuczny piasek kwarcowy i przemyty piasek, piasek szorujący, piasek selekcjonowany (flotacyjny) oraz naturalny piasek kwarcowy. Piasek krzemionkowy jest rodzajem minerałów krzemianowych o twardych, odpornych na zużycie, stabilnych właściwościach chemicznych. Jego głównym składem mineralnym jest SiO2, kolor piasku kwarcowego jest mleczno-biały lub bezbarwny, półprzezroczysty. Piasek kwarcowy jest ważnym przemysłowym surowcem mineralnym, szeroko stosowanym w szkle, odlewach, ceramice i materiałach ogniotrwałych, metalurgii, budownictwie, chemikaliach, tworzywach sztucznych, gumie, przemyśle ściernym i innych.

Gdzie kupić piasek kwarcowy?

Obecnie na rynku funkcjonuje bardzo wiele firm, które oferują w swoim asortymencie piasek kwarcowy. Jednym z najbardziej popularnych, polskich producentów piasku kwarcowego jest Techniart. To właśnie za pośrednictwem tej firmy, jesteśmy wstanie zakupić wysokiej jakości piasek kwarcowy. Warto pamiętać, że obok piasku kwarcowego w ofercie firmy Techniart istnieją również inne produkty, które mogą być niezbędne w naszym gospodarstwie domowym podczas remontu, przebudowy lub wykańczania jakiegoś pomieszczenia.

Piasek kwarcowy Warszawa

Dodatkowym atutem dystrybutora piasku kwarcowego Techniart są jego konkurencyjne ceny. Dobra jakoś produktów idzie w parze z bardzo przystępnymi cenami. Fakt ten jest o tyle istotny, że piasek kwarcowy i jego pochodne nie należą do najtańszych produktów w Polsce. A dzięki Techniart nie zbankrutujemy.

Sprawdź ofertę: kruszywa Techniart.

Fot. Pixabay.com/addesia