Czy żywiczne posadzki na tarasie i balkonie wymagają odnowy?

Czy żywiczne posadzki na tarasie i balkonie wymagają odnowy?

Żywiczne wylewki na taras i balkon to rozwiązanie zyskujące na popularności. Wynika to przede wszystkim z dużej wytrzymałości na uszkodzenia. Wykonana z żywicy posadzka na tarasie lub balkonie może wytrzymać nawet dekadę, jeśli tylko odpowiednio się o nią dba. Kiedyś jednak trzeba będzie poddać ją renowacji. Jak wygląda ten proces?

Artykuł porusza następujące kwestie:

  1. Żywiczne wylewki na balkonie i tarasie – jak o nie zadbać?
  2. Odnowa żywicznej posadzki na tarasie i balkonie
  3. Jak wygląda proces renowacji wykonanej z żywicy posadzki na tarasie lub balkonie?
  4. Cena naprawy posadzki na balkonie i tarasie – żywica kontra inne materiały

Żywiczne wylewki na balkonie i tarasie – jak o nie zadbać?

Jak wiadomo posadzki z żywicy poliuretanowej i epoksydowej, należą do jednych z najtrwalszych powierzchni. Są odporne na uderzenia, zadrapania i inne czynniki mechaniczne, ale też znakomicie znoszą zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego też często stosuje się żywiczne wylewki na balkonie i tarasie. Na zewnątrz podłoże narażone jest na wiele uszkodzeń, więc żywica jest tam dobrym rozwiązaniem. Warto jednak zadbać o jej powierzchnię, aby prezentowała się świetnie jeszcze dłużej. Ważne będzie więc jej czyszczenie – mogą to być zwykłe środki do czyszczenia, byleby nie posiadały dużej ilości mydła (może ono potęgować gromadzenie się brudu). Istotna jest także konserwacja, którą najlepiej wykonać dwa razy w roku. W tym celu sprawdzą się preparaty, które zawierają w składzie odpowiednią ilość nanocząsteczek krzemu i polimerów.

Odnowa żywicznej posadzki na tarasie i balkonie

Mimo ogromnej wytrzymałości wykonane z żywicy posadzki na tarasie i balkonie z czasem także ulegają zużyciu. Nie należy wówczas czekać, aż zniszczenia staną się duże i widoczne. Najlepiej wykonać renowację już wtedy, gdy zaczną pojawiać się drobne rysy. Wówczas zastosować można naprawę punktową, która będzie o wiele tańsza. W przypadku tych poważniejszych uszkodzeń konieczną czynnością może być wykonanie nowej wylewki na taras lub balkon. Dobrze jest więc nie lekceważyć nawet tych najmniejszych zarysowań, bo po czasie mogą one być trudniejsze do zamaskowania. 

Jak wygląda proces renowacji wykonanej z żywicy posadzki na tarasie lub balkonie?

Kiedy żywiczna posadzka na balkonie, tarasie czy w innym miejscu (także w pomieszczeniach wewnętrznych) ulegnie zniszczeniu, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w renowacji tego typu powierzchni. Ma się wówczas pewność, że użyte zostaną w tym celu najlepszej jakości materiały do odnowy posadzek (można znaleźć je na stronie internetowej sklepu Techniart). Firma taka dokładnie oceni stopień zniszczeń, odpowiednio przygotuje podłoże i wybierze odpowiednią metodę pracy, np. wykonanie nakładki żywicznej, lakierowanie czy szlifowanie. Etapy działań gruntownej renowacji składają się z:

  • określenia stanu technicznego żywicznej posadzki,
  • oczyszczenia zniszczonego podłoża,
  • wyrównania ubytków,
  • zbrojenia za pomocą laminatu,
  • zagruntowania całej powierzchni,
  • wylania dodatkowej warstwy żywicy.

Cena naprawy posadzki na balkonie i tarasie – żywica kontra inne materiały

Wykonanie żywicznej posadzki na taras lub balkon jest kosztowną inwestycją, zwłaszcza jeśli mowa o dużych powierzchniach. Jednak w perspektywie czasu rozwiązanie to jest bardziej opłacalne niż użycie innego materiału. Drewno czy płytki ceramiczne należy o wiele szybciej wymieniać i zazwyczaj wiąże się to ze zmianą całej powierzchni. Natomiast żywiczne wylewki na balkonie i tarasie bardzo często można szybko odrestaurować, bez konieczności zrywania posadzki. Oznacza to tym samym, że ich naprawa jest opłacalna, a koszty będą o wiele niższe niż w przypadku płytek ceramicznych.