BARWNIK DO ŻYWICY EPOKSYDOWEJ – JAK GO WYKORZYSTAĆ?

BARWNIK DO ŻYWICY EPOKSYDOWEJ – JAK GO WYKORZYSTAĆ?

Żywica epoksydowa ma wiele zastosowań. System epoksydowy wytwarzania wszelkiego rodzaju dóbr do naszych domów czy obiektów użyteczności publicznej jest coraz bardziej popularny. Nic w tym dziwnego, ponieważ ten rodzaj materiału jest bardzo chętnie wykorzystywany i uwzględniany przez architektów w ich projektach. Ponadto żywica epoksydowa jest względnie prostym „w obsłudze” tworzywem, z jakim każdy laik sobie poradzi. Można ją np. łatwo zabarwić. Barwnik do żywicy epoksydowej (pigment) jest bardzo prosty w użyciu.

Z powyższych względów coraz częściej decydujemy się na samodzielne eksperymenty z udziałem żywicy, dzięki którym możemy uzyskać niepowtarzalne przedmioty czy spersonalizowane nawierzchnie. To wszystko zawdzięczamy wszechstronności żywicy epoksydowej, która nie tylko nadaje się do wytwarzania mebli, biżuterii czy nawet rzeźb. Wykonamy z niej minimalistyczne i nowoczesne podłoże czy posadzkę w naszym domu. Żywica epoksydowa kojarzyła się głównie z halami przemysłowymi lub wystawienniczymi z uwagi na swoje właściwości. Jakość i trwałość tego materiału jest niezwykle wysoka w porównaniu do najnowocześniejszych technologii. Żywica epoksydowa jest znana od dawna, ale dopiero kilka lat temu znalazła zastosowanie w aranżacji i designie, a nawet w sztuce.

Jakie kolory żywicy epoksydowej możemy uzyskać?

Przezroczystą żywicę syntetyczną możemy zabarwić na dowolny odcień za pomocą pigmentu. Jaki barwnik do żywicy epoksydowej wybrać? To zależy od specyfiki naszego projektu. Dzięki pigmentom, dostępnym na rynku, możemy bowiem uzyskać dowolny kolor posadzki, blatu stołu czy biżuterii epoksydowej. W ostatnich latach największym zainteresowaniem cieszą się żywice w kolorach jednolitych (białym, czarnym, szarym, czerwonym, różowym, żółtym, piaskowym).

Głębię koloru żywicy epoksydowej uzyskamy, sięgając po odpowiedni barwnik transparentny do żywicy. Wybór kolorów takiego pigmentu jest imponujący! W opcji mamy m.in. barwy: jasnożółtą, ciemnożółtą, czerwoną, czerwono-amarantową, zieloną, a także niebieską, pomarańczową, czarną, brązową i fioletową. Jeśli nie lubimy sterylnych, czystych odcieni, możemy też sięgnąć po kolorowe dodatki do żywic w postaci kolorowych płatków lub kruszyw.

Opalizujący barwnik perłowy do żywicy epoksydowej

Zwykły, jednolity lub mieszany kolor żywicy syntetycznej nie zawsze daje oczekiwane rezultaty. Co zrobić, by uzyskać niebanalny efekt wizualny sztucznego kamienia lub posadzki? W tym celu zastosujmy barwnik perłowy do żywicy epoksydowej. Dzięki niemu żywiczne powierzchnie efektownie opalizują, odbijają światło i dają wielobarwne refleksy.

Jakie inne zalety ma barwnik perłowy? Jego dodatek w żywicy sprawia, że przypomina ona perłę lub naturalny kamień (kwarc, agat, ametyst). Pigment opalizujący świetnie wydobywa potencjał, drzemiący w materiale, jakim jest żywica epoksydowa. Kolor perłowy nadaje jej bowiem szlachetności i stylu.

Wciąż powstają nowe, nietuzinkowe odcienie barwników perłowych. Ich producenci chcą bowiem dać swoim klientom możliwie najszerszy wybór odcieni opalizujących. Są to zarówno klasyczne kolory pereł, jak i wiele innych barw, na przykład: brązy, żółcie, czerwienie, czerń, czerwień, fiolet, pomarańczowy lub niebieski. Pigmenty możemy również łączyć, uzyskując bardzo ciekawe efekty wizualne, imitacje spienionej wody, piasku czy skał.

Jaki pigment do żywicy epoksydowej?

Jeżeli dostępne kolory żywic nam nie odpowiadają lub chcemy mieć żywice barwioną, ale transparentną możemy zdecydować się na zabarwienie jej samemu. Żywica epoksydowa może zyskać nową barwę po wykonaniu prostego zabiegu. Dzięki temu stworzymy samodzielnie nawierzchnie, stolik czy posadzkę o ciekawym i unikatowym wyglądzie. Możemy dowolnie modyfikować kolory żywicy, dzięki możliwości barwienia czy urozmaicania we wszelkie struktury i tekstury. Jedyne co nas ogranicza to nasza własna wyobraźnia i rezultat, jaki chcielibyśmy uzyskać. Jaki pigment do żywicy epoksydowej wybrać? Jak barwić lub modyfikować strukturalnie żywicę epoksydową? To wbrew pozorom bardzo prosty zabieg, który daje jednak wyjątkowy i nowoczesny rezultat. Do zmiany koloru żywicy epoksydowej wystarczy dedykowany do tego celu pigment w postaci pasty lub proszku. Jest jednak kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać.

Choć żywica epoksydowa jest wolna od wszelkich szkodliwych substancji po utwardzeniu i jest doskonała dla alergików (ma właściwości antyelektrostatyczne, czyli „odpycha” kurz) należy zachować środki ostrożności. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, wystarczy dostosować się do zaleceń producenta i instrukcji. Kolejna rzecz tyczy się już samej zmiany barwy żywicy epoksydowej. Pigment zostanie przyjęty przed utwardzeniem żywicy. To bardzo ważne – podejmując próbę zmiany koloru żywicy, nie może być ona utwardzona. I to z bardzo prostej przyczyny.

Pigment do żywicy epoksydowej musi się z nią zmieszać przed utwardzeniem

Pigment musi się z nią zmieszać i rozejść po całej emulsji. Na rynku znajdziemy wiele produktów dedykowanych do tego celu. Producenci zdają sobie sprawę, że żywica epoksydowa to już nie tylko tworzywo wykorzystywane na masową skalę w halach produkcyjnych czy miejscach o dużym natężeniu ruchu. Oferują oni wygodne i kompaktowe produkty, dzięki którym zabarwimy odpowiednią dla nas ilość żywicy epoksydowej, z której wykonamy dowolne dzieło. Współcześnie mamy szeroki wybór produktów, które pozwolą nam dowolnie zaaranżować wnętrze, aby było jak najbardziej spójne z naszym projektem.

Źródło obrazu: https://pixabay.com/@vixrealitum