Co można zrobić z żywicy epoksydowej?
Żywica epoksydowa wykorzystywana jest w wielu branżach. Świadomość na temat jej użycia jest coraz większa, dlatego korzystają z niej już nie tylko profesjonaliści, ale często także amatorzy. Możliwości żywicy jest bardzo wiele, co wynika również z jej licznych właściwości. Dlatego też chcemy w jednym miejscu zebrać najistotniejsze informacje na temat tego, co można zrobić z żywicy epoksydowej. Zaznaczamy jednak, że to tylko jedne z wielu przykładów.
Artykuł odpowiada na następujące zagadnienia:
- To, co można zrobić z żywicy epoksydowej wynika z właściwości
- Co można zrobić z żywicy epoksydowej – oczywiście posadzki!
- Przykłady tego, co można zrobić z żywicy epoksydowej w branży jubilerskiej
- Domowe sposoby korzystania z żywicy epoksydowej – co można zrobić?
Żywica epoksydowa i jej właściwości
Żywica epoksydowa jest substancją syntetyczną w formie lepkiej cieczy lub topliwego ciała stałego. Dzięki połączeniu z utwardzaczem staje się ona natomiast nierozpuszczalna i absolutnie nietopliwa. Wtedy też uaktywniają się jej inne właściwości, które determinują tak szerokie zastosowanie, czyli wszystko to, co z żywicy epoksydowej można zrobić. Do najważniejszych cech tego tworzywa zaliczyć bowiem można:
- wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i wpływ warunków atmosferycznych,
- chemoodporność,
- łatwość w łączeniu z innymi materiałami,
- brak spoin,
- twardość,
- właściwości izolacyjne,
- wysoka przyczepność,
- niski poziom kurczenia przy wysychaniu.
Posadzki z żywicy epoksydowej
Jednym z najbardziej popularnych zastosowań żywicy epoksydowej są wszelkiego rodzaju podłogi. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak wiele różnych posadzek można zrobić z żywicy epoksydowej. Co takiego da się więc z niej wykonać? Przede wszystkim posadzki domowe. Nowoczesne podłogi żywiczne wyglądają naprawdę dobrze, więc bez obaw można je stosować w salonach, kuchniach czy łazienkach. Zwłaszcza, że do żywicy dodawać można barwniki w różnych kolorach. Ciekawym rozwiązaniem są również posadzki 3D. Wyglądają one naprawdę efektownie, dając jednocześnie poczucie większej przestrzeni. Żywicę stosować można także na zewnątrz, jednak tam o wiele lepiej sprawdza się żywica poliuretanowa. Można z niej wykonywać posadzki na balkon czy taras, a także stworzyć piękny kamienny dywan w ogrodzie. Poza zastosowaniem prywatnym żywica jest także znakomitym materiałem do posadzek w miejscach, takich jak szkoły, zakłady pracy, magazyny itp.
Żywica epoksydowa w branży jubilerskiej
Żywica epoksydowa to także materiał do tworzenia pięknej i niepowtarzalnej biżuterii. Jej zaletą jest ogromna różnorodność, ponieważ w żywicy zatopić można fragmenty suszonych kwiatów i roślin, kawałki owoców, drewno czy nawet kawałki makaronu. W różny sposób można modyfikować jej kolor i dodawać błyszczące dodatki, np. w postaci brokatu. Produkcją takiej biżuterii zajmują się profesjonalne firmy, ale z pewnością poradzą sobie także z tym amatorzy. Wystarczy trochę praktyki.
W branży jubilerskiej żywicę epoksydową można wykorzystać do produkcji:
- kolczyków,
- pierścionków,
- bransoletek,
- naszyjników,
- wisiorków,
- korali,
- broszek.
Domowe sposoby korzystania z żywicy epoksydowej – co można zrobić?
Istnieje wiele materiałów typu DIY, w których można znaleźć mnóstwo inspiracji. Dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju ozdoby do wnętrz z żywicy epoksydowej. Z jej wykorzystaniem w prosty sposób zrobić można m.in. ramki do zdjęć, podstawki pod kubek, flakony na kwiaty, lampki LED czy chociażby uchwyty do szafek. Możliwości jest naprawdę dużo – od bardzo prostych do tych bardziej skomplikowanych projektów, takich jak np. stół z żywicy, o którym pisaliśmy więcej tutaj.