Żywica epoksydowa bezbarwna: Jak zrobić Rzeczny Stół? – część 1

Żywica epoksydowa bezbarwna: Jak zrobić Rzeczny Stół? – część 1

Rzeczny stół to popularna nazwa na bardzo piękne i rzucające się w oko stoły, które powstają z połączenia pojedynczej, grubej drewnianej deski i żywicy epoksydowej barwionej najczęściej na kolor niebieski. Stoły te stały się wyjątkowo popularne w Internecie dzięki swojemu intrygującemu designowi i możliwości wykonania ich samemu w niewielkim warsztacie. Stół ten nada się zarówno do domu, ogrodu lub restauracji, a dzięki licznym właściwościom odpornościowym żywicy, stoły rzeczne są bardzo wytrzymałe i będą Ci służyć przez wiele lat. Chcesz wiedzieć, jak wykonać taki stół w swoim warsztacie?

 

 

 

Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki żywicy epoksydowej

Na tym etapie warto zaznaczyć, że podobnie jak w innych projektach typu DYI, istnieje więcej niż jeden sposób na osiągnięcie zamierzonego celu. River Table w innych wersjach można wykonać z kamienia, różnych rodzajów drewna, można zatopić w żywicy lampki LED lub stworzyć „lustrzaną” wersję i wykonać środek stołu z deski a brzegi z żywicy – możliwości są nieskończone, ale dziś skupimy się na „klasycznym” sposobie wykonania tego stołu. Warto również dodać, że wykonanie rzecznego stołu nie jest zadaniem prostym i wymaga czasu i umiejętności pracy z drewnem i żywicą epoksydową. Zanim przystąpisz do tak złożonego projektu, warto zacząć od prostszego projektu, by przekonać się, jak zachowuje się żywica epoksydowa bezbarwna i czego możesz się spodziewać podczas pracy z nią.

 

Lista potrzebnych rzeczy:

  • Duża drewniana deska z oflisem nadająca się na blat stołu
  • Żywica epoksydowa bezbarwna
  • Niebieski barwnik do żywicy epoksydowej
  • Kubełki do mieszania żywicy i mieszadełko
  • Polipropylenowa płyta
  • Taśma zabezpieczająca
  • Opalarka
  • Drewniane listwy

Czas zacząć!

deska z oflisemZacznijmy od deski na blat stołu. Deska z oflisem oznacza taką deskę, która wciąż posiada nieregularne krawędzie, a czasem nawet korę, pozostawioną na jej brzegach. To właśnie ten nieregularny Oflis nada kształt naszej „rzece” z żywicy. Zastosowanie jednej bądź dwóch zwykłych desek sprawiłoby, że „rzeka” miałaby kształt prostokąta, co minęłoby się kompletnie z koncepcją stołu rzecznego. Jak widać na zdjęciach rzecznych stołów, na pierwszy rzut oka wyglądają one tak, jakby były wykonane z dwóch desek. Tymczasem do produkcji rzecznego stołu stosuje się właśnie jedną deskę z oflisem, którą należy przeciąć wzdłuż przez sam środek, a następnie odwrócić dwie części drewna krawędzią oflisu ku środkowi. W ten sposób uzyskasz równą krawędź stołu i kształt rzeki pośrodku, tak jak jest to widoczne na poniższej grafice:

Dla osób nieposiadających własnego warsztatu ten pierwszy krok może stanowić największe wyzwanie, dlatego warto poprosić o przecięcie deski wzdłuż w warsztacie, od którego odkupimy deskę z oflisem, gdyż cięcie to musi zostać wykonane niezwykle precyzyjnie i przy użyciu odpowiedniej maszyny. Warto również pamiętać o tym, żeby wybrać możliwie jak najrówniejszą deskę – w końcu ma ona służyć za funkcjonalny blat. Wybranie dobrej deski do tego projektu ochroni cię przed wieloma żmudnymi godzinami poświęconymi na wyrównywanie deski.

 

Drewniane koryto żywicznej rzeki

Gdy masz już drewniany blat przekrojony na dwie części, należy zająć się oczyszczeniem i uregulowaniem krawędzi oflisu, która będzie tworzyć koryto Twojej rzeki. Kora, choć wygląda ładnie, może stanowić zagrożenie dla trwałości stołu. Żywica epoksydowa bezbarwna może się przyczepić do kory i oderwać ją od drewna przy lekkim poruszeniu stołu. Usuń korę widoczną na krawędziach oflisu i zetrzyj krawędzie papierem ściernym.

 

Wypełnianie pęknięć, dziur i rozszczelnień

Prawie każda deska nadająca się na blat stołu, będzie miała w sobie niewielkie braki. Mogą być one spowodowane przez naturalny sposób, w jaki drzewo rosło, mogą one powstać w wyniku wysychania drewna lub powstać w sposób mechaniczny – np. podczas usuwania kory przy pomocy dłuta. By uzyskać gładką nawierzchnię blatu i zabezpieczyć konstrukcję stołu przed powiększaniem się tych ubytków, należy je uzupełnić przy pomocy żywicy epoksydowej. Przyszedł więc czas na to, by zmieszać pierwszą – niewielką – porcję żywicy i utwardzacza. (To nie jest jeszcze czas na mieszanie głównej części żywicy). Warto na tym etapie przypomnieć sobie najczęściej popełniane błędy podczas posługiwania się żywicą, o których pisaliśmy tutaj.

 

Do uzupełnienia pęknięć i szczelin przyda się żywica epoksydowa bezbarwna, gdyż większość żywicy i tak wniknie głęboko w ubytki w drewnie, gdzie nie będzie jej widać, ale jeżeli chcesz, możesz zabarwić żywicę przeznaczoną do uszczelniania stołu na kolor niebieski – kwestia Twojej preferencji.

 

Każda deska będzie posiadała inne szczeliny, pęknięcia i nierówności i niektóre z nich mogą być trudniejsze do uzupełnienia od innych, zwłaszcza gdy znajdują się na skraju deski, gdzie nie można wlać płynnej żywicy. W takim przypadku należy zabezpieczyć krawędź stołu przy pomocy mocnej taśmy maskującej, która utrzyma żywicę w miejscu i którą będzie można odkleić, gdy żywica się utwardzi.

 

Obserwuj uważnie uzupełniane szczeliny, gdyż czasem drewno „pije” zaskakujące jej ilości, gdyż niewielka szczelina na powierzchni może być znacznie większa i głębsza, niż może się to wydawać. Jeżeli deska posiada dziury lub szczeliny, które przechodzą na wylot, to czas na ich uzupełnienie przyjdzie później – w tym samym czasie co wykonanie „rzeki”, czyli głównej części stołu. Po uzupełnieniu wszystkich szczelin przychodzi czas na przerwę. Pozostaw drewnianą deskę przez noc, by żywica w pełni się utwardziła.