Farba epoksydowa – do czego służy i gdzie się ją stosuje?

Farba epoksydowa – do czego służy i gdzie się ją stosuje?

Czy żywicą syntetyczną można… malować? Można, choć niekoniecznie chodzi nam dzisiaj o obrazy, a o użycie bardziej techniczne. Chodzi po prostu o malowanie ścian. Dlaczego żywica epoksydowa miałaby pokryć ściany i do jakich materiałów taka farba mogłaby przylegać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Na naszym blogu znaleźć można dziesiątki wpisów traktujących o tym, jak wdzięcznym materiałem jest żywica epoksydowa, jeśli chodzi o tworzenie z niej posadzek. Z poszczególnych tekstów dowiedzieć się można, że takie podłogi świetnie nadają się do hal magazynowych, kotłowni, kuchni restauracyjnych, przestrzeni biurowych, garaży, hal produkcyjnych czy zakładów przetwórczych… lista jest bardzo długa i nie sposób wymienić wszystkich pomieszczeń. Farba epoksydowa również sprawdzi się we wszystkich tych miejscach, ale nie dotyczy samej posadzki, a… ścian. Tak, ścian, bowiem co da nam zabezpieczenie podłogi na przykład w zakładzie przetwórstwa mięsnego, kiedy w trakcie wykonywania wszystkich procesów zabrudzić mogą się również ściany? Usuwanie zanieczyszczeń z nieprzystosowanej powierzchni może być naprawdę uciążliwe, zwłaszcza, jeśli musimy wykonywać to regularnie. Tymczasem farba epoksydowa zostawia na powierzchni wytrzymałą i łatwą w czyszczeniu powłokę, która posiada właściwości analogiczne do tych, które ma posadzka z żywicy syntetycznej.

Jak stosuje się farby epoksydowe?

Żeby zacząć malować farbą epoksydową należy wymieszać ją z utwardzaczem, dzięki czemu naniesiona warstwa po wyschnięciu zyska odpowiednią trwałość. Jednak zanim weźmiemy się do malowania należy przygotować powierzchnię, na którą będziemy nanosić farby epoksydowe. Tutaj zastosowanie znajdą właściwie te same praktyki, które zalecane przy instalowaniu żywicznej posadzki. Tzn., docelową powierzchnię należy oczyścić i wyrównać, jak również zapomnieć o stosowaniu gładzi, zapraw czy innych rzeczy, które miałyby się znaleźć pod farbą epoksydową. Nanosimy ją bezpośrednio na powierzchnię! Po oczyszczeniu ściany czy innego miejsca, które chcemy pomalować, należy wymieszać żywicę z utwardzaczem. Miesza się do momentu, kiedy uzyskamy jednorodny płyn. Wówczas zostawiamy mieszaninę na jakieś 30 minut, żeby nastąpiła homogenizacja farby. Pozostaje jeszcze zabezpieczenie krawędzi malowanej powierzchni taśmą malarską i można przystąpić do działania.

UWAGA! Żywica wymieszana z utwardzaczem jest zdatna przez ok. 8 godzin, ponieważ potem następuje proces żelowania, co sprawia, że mieszanina traci właściwości użytkowe.

Farba epoksydowa zazwyczaj jest nakładana w kilku warstwach, najczęściej w dwóch. Pierwsza jest cieńsza, więc należy odlać odpowiednią ilość mieszaniny i rozcieńczyć ją rozcieńczalnikiem do żywic epoksydowych. Tak przygotowaną farbę należy nanieść na powierzchnię, a po wyschnięciu nałożyć już drugą ze standardowej mieszaniny, którą po wyschnięciu warto zabezpieczyć np. bezbarwnym lakierem.

Czy farba epoksydowa do betonu będzie odpowiednia?

Jak najbardziej, ponieważ wszelkie wyroby z żywicy epoksydowej świetnie odnajdują się na betonie. Jest to zresztą prawdopodobnie najczęściej spotykany typ podłoża, na którym wykonuje się posadzkę z żywicy epoksydowej.

Czy farba epoksydowa do metalu się sprawdzi?

To już nie jest tak oczywista kwestia, bowiem podłóg z metalu się nie robi, nie możemy więc porównać zastosowania żywicy epoksydowej w tak prosty sposób. Jednakże metal ze względu na swoje uwarunkowania jest świetnym materiałem pod farbę epoksydową, ponieważ po prostu jest równy, a to najważniejsza cecha powierzchni, która pod żywicą epoksydową ma się znaleźć.