Proponowane posty:
-
Jakie są kluczowe parametry doboru żywicy do garażu?
26 listopad 2024 -
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024
- Kategorie
Naprawa betonu żywicą – czy to w ogóle możliwe?
Ubytki w betonowej nawierzchni nie są dobrym znakiem, ale na szczęście można się z nimi uporać na kilka sposobów. Naprawa betonu żywicą to jedno ze stosowanych rozwiązań, ale czemu nie pójść o krok dalej i nie zabezpieczyć podłogi na całe lata bardzo wytrzymałą powłoką? Żywica do pęknięć, rys, uszkodzeń i innych ubytków sprawdzi się świetnie, ale może również zapobiec ich powstawaniu!
Rysy w betonie, a może często pojawiające się kałuże lub trzymanie wilgoci? Symptomów może być wiele i mogą być różne, ale wskazują na to, że betonowe podłoże jest nieprawidłowo wybudowane, ma uszkodzone odwodnienie bądź po prostu źle znosi eksploatację. Rysy w betonie można wypełnić żywicą syntetyczną, ale ubytki tego typu to przede wszystkim może być sygnał, że warto takie podłoże zabezpieczyć. Powłoka ochronna może być wykonana z żywicy syntetycznej. Nie jest to naprawa betonu żywicą per se, ale może zapobiec takim ewentualnościom w przyszłości.
Żywica do pęknięć, rys, uszkodzeń
Zanim zabierzemy się do zabezpieczania betonowej powierzchni należy uzupełnić w niej wszelkie ubytki i pęknięcia. Można zrobić to za pomocą specjalistycznej szpachli. Na tym etapie może nastąpić naprawa betonu żywicą, a konkretniej wypełnienie rysy w betonie żywicą np. epoksydową, a następnie posypanie ich piaskiem kwarcowym. Jednak by położyć powłokę ochronną, należy zrobić nieco więcej. Odpowiednie przygotowanie podłoża jest szczególnie istotne, bo dzięki temu powłoka zabezpieczająca będzie spełniać swoje zadanie. Być może potrzebne będzie szlifowanie bądź śrutowanie betonu i wykonanie warstwy gruntująco-wyrównawcznej. Jeśli zlecimy wykonanie warstwy zabezpieczającej ekipie zewnętrznej, to należy zwrócić jej uwagę na wszelkie „wątpliwe” obszary, które sprawiały jakiś problem.
Naprawa betonu żywicą, a raczej jego kompletne zabezpieczenie
Powłoka zabezpieczająca z żywicy ma szereg właściwości, dzięki którym można być absolutnie spokojnym o podłogę znajdującą się pod nią. Niezależnie od tego, czy jest to żywica epoksydowa czy poliuretanowa, taka powłoka jest:
- odporna na uszkodzenia mechaniczne, w tym oczywiście zarysowania;
- odporna na duży ciężar – przy wzmocnieniu kruszywem naturalnym i odpowiednio grubymi warstwami, jest to nawet ciężar helikoptera;
- wodoodporna i chemoodporna;
- bezspoinowa, dzięki czemu wilgoć nie wnika pod podłogę i nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów;
- antyelektrostatyczna, dzięki czemu nie przyciąga pyłków, zwierzęcej sierści i oczywiście kurzu.
Żywica jest samopoziomująca, więc przy odpowiednio przygotowanej nawierzchni, jej instalacja dla wprawionego specjalisty będzie formalnością. Cały proces można zakończyć w tydzień, jeśli pomieszczenie może być na ten czas wyłączone z użytkowania. Tak zabezpieczona podłoga jest bardzo odporna i wytrzymała, a w razie pojawienia się ubytków na powierzchni powłoki, wystarczy wylać nową, wierzchnią warstwę żywicy.
Żywica poliuretanowa czy epoksydowa?
W zależności od tego, jak intensywnie jest eksploatowana podłoga, czy doświadcza jedynie ruchu pieszego czy również kołowego, czy jest narażona na zmiany temperatur itd. Te czynniki będą decydujące w momencie, kiedy będziemy wybierać czy powłoka zabezpieczająca ma być utwardzona, antypoślizgowa, odporna na promienie UV czy wielowarstwowa. Głównymi czynnikami wpływającymi na cenę powłoki żywicznej jest metraż, rodzaj materiału i kwestie wykończeniowe włączając w to grubość warstw. Dobrze zainstalowana powłoka ochronna może przetrwać nawet dekadę!