Wyroby z żywicy epoksydowej

Wyroby z żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa przebojem wdarła się na salony. To ostatnio jeden z najmodniejszych materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych. Chętnie wykorzystywana jest też w jubilerstwie. Ciągle rosnącą popularność zawdzięcza swojej wielofunkcyjności i uniwersalności. 

Spis treści:

  1. Jeden materiał – wiele zastosowań
  2. Dekoracyjne szaleństwo
  3. Żywica zamiast diamentów?
  4. Zainspiruj się!

Jeden materiał – wiele zastosowań 

Dzięki temu, że jest tworzywem bardzo trwałym o wysokiej klasie ścieralności i odporności chemicznej, mechanicznej oraz termicznej, jest chętnie wybierana przez deweloperów, np. jako posadzka parkingu. Dodatkowo żywica  jest bardzo praktyczna – wykończone nią powierzchnie wyglądają naprawdę estetycznie i są łatwe do utrzymania w czystości. Oprócz pomieszczeń parkingowych podłoga z żywicy jest często stosowana w obiektach przemysłowych, wystawienniczych czy strefach użyteczności publicznej. 

Coraz częściej materiał ten wybierany jest też do wykończenia budynków mieszkalnych. Sprawdzi się nie tylko we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach przydomowych czy gospodarczych. Obecnie modne jest użycie żywicy epoksydowej do pokrycia podłóg w mieszkalnej części domu tj. w przedpokoju, salonie, łazience czy kuchni. 

Dodatkowo żywica występuje jako dodatek w składzie wielu innych produktów. Idealna do pomalowania ścian w tzw. mokrych pomieszczeniach będzie farba epoksydowa. Specjaliści używają również szeregu innych produktów z dodatkiem żywicy, np.: baz gruntujących, klei, impregnatów do świeżego betonu, zapraw naprawczych do świeżego betonu czy fug do płytek. 

Dekoracyjne szaleństwo 

Kto z nas nie widział w Internecie filmiku z etapami powstawania stołu z żywicą epoksydową. W misterny sposób ułożone, obok nierównych brzegów deski, piasek, kamyczki, rośliny, zalane kilkoma odcieniami żywicy, które ostatecznie tworzą niezwykły obraz plaży stykającej się z morzem. Wystarczy nawet sama żywica, bez dodatków, najczęściej zabarwiona na niebiesko, aby powstał piękny rzeczny stół. Można go ustawić w domu, restauracji a nawet w ogrodzie, gdyż żywica epoksydowa jest materiałem odpornym na wszelkie warunki atmosferyczne. Na pewno każdemu z tych miejsc nada wyjątkowego uroku. 

Pozostałe przedmioty dekoracyjne i użytkowe do wnętrz wykonane z dodatkiem żywicy epoksydowej to np.: ławy, stoliki kawowe, miski, obrazy, lampy, podkładki pod szklanki, tace, czy grzebienie. Mogą z niej powstać nawet instrumenty muzyczne np. gitara basowa. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. 

Najlepszym materiałem do takich dekoracyjnych szaleństw będą dostępne u nas żywice z grupy TECHNIPLAST 3D. Są one krystalicznie czyste i idealne do wykonywania odlewów, laminatów i konglomeratów. Mają szerokie spektrum zastosowań przemysłowych. 

Żywica zamiast diamentów? 

Bądźmy szczerzy — na diamenty nie każdego stać. Ale biżuteria z żywicy epoksydowej, to zupełnie co innego. To nie tylko piękne, czarujące i wyjątkowe dodatki na każdą kieszeń, ale i świetna zabawa dla tych, którzy chcieliby wykonać je samodzielnie. Przygotowywane w ten sposób wisiory, kolczyki, pierścionki mogą być bardzo osobiste. W masie żywicznej można umieścić praktycznie wszystko – piasek przywieziony z dalekiej podróży, kamyczki, drobne kwiatuszki i listki, piórka, muszelki, ziarna. Pięknie prezentować się będą także elementy drewniane i metalowe, np. trybiki z zegarków. 

Dodatkowo żywicę można zabarwić na dowolny kolor. Pozwalają na to dostępne na naszej stronie barwniki. Niejednolita barwa daje efekt 3D i dodaje głębi każdemu przedmiotowi.  

Biżuteria wykonana z dodatkiem żywicy epoksydowej będzie unikatową ozdobą i z pewnością przyciągnie uwagę. 

Zainspiruj się!  

Poniżej znajdą Państwo linki, odsyłające do poprzednich artykułów z cyklu „zrób to sam”. Oto nasze DIY z żywicy epoksydowej: 

 Żywica epoksydowa bezbarwna: Jak zrobić rzeczny stół drewniany? – część 1 

ZRÓB TO SAM: Posadzka poliuretanowa na tarasie  

Twoja wymarzona posadzka do garażu w 6-ciu prostych krokach 

Ozdabianie posadzki przy pomocy płatków dekoracyjnych 

Podłoga z żywicy marmur – jak wykonać „krok po kroku” 

Posadzka antypoślizgowa – jak ją wykonać i gdzie przede wszystkim się przyda? 

Stół z żywice jak zrobić ten wyjątkowy mebel