Inspiracje na domowe dzieła z żywicy: Coasters

Inspiracje na domowe dzieła z żywicy: Coasters

Piasek kwarcowy barwiony i żywica epoksydowa są używane podczas wykonywania posadzek, jachtów, lamp lub innych skomplikowanych projektów. Żywica może być jednak stosowana również do prostych artystycznych dzieł, które metodą prób i błędów będziesz w stanie wykonać sam, lub z rodziną czy przyjaciółmi. Dziś, powiemy wam jak stworzyć coś prostego. Coasters – czyli podstawki pod szklanki, które możesz spróbować samodzielnie wykonać w domu!

Podstawki pod szklanki

Rozpoczynając swoją przygodę z żywicą, warto zacząć od czegoś prostego. Podstawki pod szklanki (z ang. Coasters) to niewielkie, zwykle kwadratowe lub okrągłe ochraniacze, które chronią powierzchnie stołów i blatów przed wilgocią, jaką pozostawiają po sobie szklanki lub kubki. Doskonale nadają się one zarówno pod kubki z kawą, jak i kufle z piwem dlatego z łatwością znajdą zastosowanie w każdym domu.

Czego będziesz potrzebować:

  • Żywica epoksydowa
  • Kubeczek-miarka umożliwiający dokładne zmieszanie żywicy
  • Silikonowa foremka w kształcie np. kwadratu lub koła
  • Ozdobne dodatki (np. liście, kamyczki, piasek kwarcowy barwiony na różny)

 

Na tym etapie warto dodać, że tworzenie podstawek, podobnie jak prawie każde inne rękodzieło, wymaga stworzenia małego warsztatu. Będziesz potrzebować stołu zabezpieczonego ceratą lub gazetami, lampki dającej Ci dobre światło, oraz cienkich gumowych rękawic ochronnych. Zanim przystąpisz do działania, zadecyduj jakiego rodzaju elementów ozdobnych planujesz użyć (np. kapsli od piwa) i ułóż je w foremce, by upewnić się, że elementy ozdobne NIE wystają nad foremkę. Wszystkie elementy dekoracyjne będą musiały być w 100% zanurzone w żywicy – a nie wystawać ponad nią. Jeżeli chcesz użyć czegoś drobnego do dekoracji, np. piasek kwarcowy barwiony – to odsyp jego niewielką ilość na bok, by mieć wszystko pod ręką.

 

By wykonać podstawki, zmieszaj długo i dokładnie odpowiednie proporcje żywicy i utwardzacza, dodaj do mieszanki niewielką ilość barwnika (lub zakup żywicę bezbarwną nie, jeżeli chcesz stworzyć przeźroczyste podstawki).

 

Jeżeli zadecydujesz, że chcesz dodać elementy dekoracyjne, pamiętaj, że nie mogą one wystawać ponad żywicę, również od spodu, dlatego rozpocznij od wlania bardzo niewielkiej ilości żywicy do pustej foremki i rozprowadź ją po całej powierzchni foremki.

 

Dopiero na tej niewielkiej ilości żywicy, możesz umieścić wybrane przez ciebie elementy dekoracyjne. Możesz na tym etapie poczekać, aż ta niewielka ilość żywicy się utwardzi – zapobiegnie to poruszaniu się i przemieszczaniu elementów dekoracyjnych i ułatwi kontrolę nad pęcherzykami powietrza. Nie martw się, kolejna warstwa mokrej żywicy połączy się z utwardzoną w taki sposób, że nie będzie widać linii łączenia pomiędzy warstwami żywicy.

 

Zalej foremkę z dekoracjami żywicą do pełna – zrób to uważnie, by uniknąć rozlania się nadmiaru żywicy. Na tym etapie, z pewnością zobaczysz, że w żywicy formują się pęcherzyki powierza. Możesz je usunąć przy pomocy opalarki lub suszarki. Pamiętaj, że zbyt długie przytrzymanie suszarki w jednym miejscu może spowodować ze żywica zwiąże miejscowo lub przypali. By usunąć pęcherzyki powierza wystarczy zaledwie kilko-sekundowy ciąg gorącego powietrza.

 

Po zapełnieniu foremek żywicą zabezpiecz rękodzieła przed kurzem – możesz to zrobić, kładąc na stole odwróconą miskę, która ochroni schnące Coastery przed osadzaniem się kurzu i pyłu na wilgotnej żywicy. Pozostaw tak swoje dzieła przez noc.

 

Następnego dnia, twoje podstawki będą gotowe. Za pierwszym razem, jak to zawsze, coś może pójść nie tak. Nie przejmuj się, tworzenie rękodzieła to metoda prób i błędów i często potrzeba kilku prób, by oswoić się z nowym materiałem lub odkryć właściwą technikę. Silikonowe foremki starczą Ci na wiele takich prób.

 

Z żywicy można wykonać nie tylko ładne, ale i przydatne przedmioty, które nadadzą Twojemu domowi niepowtarzalnej atmosfery. Warto jednak pamiętać, że sam proces tworzenia czegoś własnymi rękami jest wartością samą w sobie. Wykonanie tak zwanych rękodzieł to jeden z najlepszych sposobów, by zrelaksować umysł i duszę i doskonały sposób na spędzenie czasu z bliskimi. Jeżeli planujesz rozpoczęcie przygody z żywicą, skontaktuj się z nami, pomożemy dobrać Ci odpowiednią żywicę i narzędzia, jakich będziesz potrzebować.