Wady i zalety podłogi z żywicy
Dobrze dobrana do pomieszczenia i zamiarów projektowych podłoga to bardzo istotna kwestia, która może wpłynąć na komfort użytkowania danego miejsca. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z cech każdego z rozważanych rozwiązań, jak również dopuszczać do siebie te mniej intuicyjne alternatywy. Podłoga z żywicy nie jest jeszcze tak często spotykana, ale w dobie minimalistycznych wnętrz, może być naprawdę pożądana.
Podłoga z żywicy – wady i zalety tego rozwiązania
Choć zajmujemy się produkcją żywic epoksydowych i poliuretanowych, to nie promujemy opartych na nich rozwiązań bezrefleksyjnie. Wszystko ma swoje wady i zalety, podobnie jest z podłogami z żywic polimerowych. Jest to specyficzne rozwiązanie, które początkowo zaskarbiło sobie sympatię wśród projektantów budynków użytkowych, przemysłowych, takich, w których podłoga jest eksploatowana mocno i w sposób ciągły nie tylko przez ruch pieszy czy kołowy, ale również przez obciążenie wielotonowymi maszynami czy sprzętem technicznym. Dopiero z czasem trafiła pod strzechy i dzisiaj posadzkę z żywicy możemy spotkać w biurach, galeriach handlowych, muzeach czy właśnie w mieszkaniach. W tym artykule przedstawimy argumenty za i przeciw używaniu podłogi żywicznej. Najbardziej rozsądne będzie chyba rozpoczęcie trochę wbrew intuicji, czyli od wad. Na zalety przyjdzie pora, zwłaszcza że jest ich zdecydowanie więcej.
Podłoga z żywicy – wady i zalety
Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania to pierwszą, która rzuci się w oczy jest… wygląd. Choć podłogi z żywicy mogą być tak wykończone, by świetnie pasowały do kuchni, salonu, łazienki czy innego miejsca, to nie muszą odpowiadać wszystkim. Uzyskuje się nimi określony klimat, który jest skrajnie inny od naturalnego akcentu, jaki dają choćby drewniane panele. Do tego podłogi z żywicy średnio się opłacają w pomieszczeniach o małym metrażu, ponieważ zapewne zostaniemy z nadwyżką materiału. I, choć może trudno w to uwierzyć, to już właściwie wszystko. Zdecydowanie więcej jest zalet, zwłaszcza przy żywicy poliuretanowej, która oprócz tych, które zaraz wymienimy, jest również odporna na promienie UV i temperatury od -20 do nawet 80 stopni Celsjusza. Ponadto jest:
- odporna na uszkodzenia mechaniczne, upadki przedmiotów z dużej wysokości, zarysowania i obciążenie nawet kilkuset kilogramów (przy odpowiednim wzmocnieniu),
- antypoślizgowa, co zapewnia bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom,
- antyelektrostatyczna, więc nie przyciąga pyłków, sierści zwierzęcej czy kurzu, co istotne jest nie tylko dla alergików,
- bezspinowa, więc nie przepuszcza wilgoci i nie gromadzi zabrudzeń w fugach,
- niepalna i wodoodporna, jak również chemoodporna, dzięki czemu można być spokojnym o jej stan,
- w przypadku użytku przy ogrzewaniu podłogowymi, nie zmienia swojego koloru,
- bardzo łatwa w barwieniu.
Jak widać, temat, jakim jest podłoga z żywicy – wady i zalety tego rozwiązania, to dosyć niesymetryczna kwestia. Kiedy już zdecydujemy, że właśnie to rozwiązanie będzie odpowiednie do naszego projektu aranżacyjnego, to właściwie spełni w całości nasze oczekiwania i będziemy czerpać same korzyści z podjęcia tej decyzji.
Podłoga żywiczna – wykonanie
Zasadniczo podłogę żywiczną można z powodzeniem wykonać samemu, jednak jeśli nie jesteśmy zainteresowani pracą tego rodzaju, to warto sięgnąć po usługi fachowców, którzy zainstalują nam posadzkę w poprawny sposób, dzięki czemu będzie pełniła swoją funkcję przez wiele lat. W razie pytań i wątpliwości, prosimy o kontakt – chętnie odpowiemy na wszelkie kwestie związane z montażem podłóg z żywicy, jak również te dotyczące samych produktów.
Sprawdź również: artykuł dotyczący wad i zalet podłogi z żywicy w ramach portalu skleptechniart.pl