Posadzka do garażu – jaką wybrać, czym pokryć podłogę w garażu?

Posadzka do garażu – jaką wybrać, czym pokryć podłogę w garażu?

posadzka do garażu

posadzka do garażu

Posadzka do garażu – jaką wybrać? 

Podstawową cechą, jaką powinna się charakteryzować solidna posadzka garażowa jest jej trwałość. Podłoże w tego typu pomieszczeniu musi być bowiem odporne na ścieranie, wpływ czynników mechanicznych oraz oddziaływanie wody i środków chemicznych. Powinno być również łatwe do czyszczenia. Takie tworzywa jak np. wykładzina czy panele nie będą się tam nadawały ze względu na delikatną strukturę. Decydując się więc na wykończenie podłogi w garażu należy dogłębnie przemyśleć z jakiego materiału ma ona zostać wykonana.

 

Czym pokryć betonową podłogę w garażu?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jaka jest najlepsza posadzka do garażu. Istnieje kilka rozwiązań jeżeli chodzi o wykończenie podłogi garażowej. Jednym z nich jest zabezpieczenie cementowej powierzchni specjalną powłoką malarską na bazie bezrozpuszczalnikowej żywicy epoksydowej. Wskazane jest nałożenie trzech warstw takiej farby w 24-godzinnych odstępach czasu za pomocą wałka malarskiego do żywic. Spowoduje to ograniczenie nasiąkania podłoża, zwiększając jednocześnie walory estetyczne garażu, dzięki wprowadzeniu koloru. Oprócz podłogi maluje się zwykle również przylegający pas ściany w szerokości kilkunastu centymetrów.

Innym wariantem jest zastosowanie wysoce elastycznej barwnej wylewki do betonu. Głównym jej składnikiem jest żywica poliuretanowa wykazująca odporność na promienie UV i inne czynniki atmosferyczne. Taka wylewka jest łatwa do wykonania, a końcową powłokę uzyskujemy poprzez nałożenie dwóch jej warstw za pomocą wałka malarskiego, rakli zębatej oraz wałka do żywic.

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu wysokiej klasy podłogi garażowej, warto wówczas zdecydować się na rozwiązanie typu posadzka epoksydowa o zwiększonej antypoślizgowości. Jej składnikami są żywica epoksydowa i naturalne kruszywo kwarcowe. Doskonale nadaje się ona do pokrycia cementowej nawierzchni w garażu. Masę żywiczną najlepiej rozprowadzić wałkiem malarskim, pacą lub innymi przeznaczonymi do tego narzędziami. Istnieją masy samopoziomujące, których nie można jednak stosować na powierzchniach ze spadkiem. Posadzki epoksydowe są elastyczne i łatwe do przemywania.

 

Posadzka do garażu – jak prawidłowo przygotować powierzchnię pod posadzkę?

Przede wszystkim musimy pamiętać, aby przed nałożeniem ostatniej warstwy wykończeniowej na nawierzchnię w garażu odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu należy je najpierw oczyścić. Możemy tego dokonać na dwa sposoby. Po pierwsze, metodą mechaniczną poprzez przeszlifowanie podłogi, usuwając z niej mleczko cementowe i inne luźne elementy. Następnie odkurzamy dokładnie wyszlifowaną powierzchnię i przemywany ją wodą, pozostawiając do wyschnięcia. Drugim krokiem jest właściwe zabezpieczenie podłoża. Doskonale nadaje się do tego bezbarwna żywica epoksydowa, która wyróżnia się małą lepkością i wysoką przezroczystością. To odpowiedni materiał do gruntowania betonowej nawierzchni pod powłoki i posadzki poliuretanowe i epoksydowe. Przy zabezpieczaniu podłogi w garażu warto również rozważyć położenie izolacji zapobiegającej wilgoci i izolacji termicznej.