Okrągły stół z żywicą epoksydową – jak zrobić?

Okrągły stół z żywicą epoksydową – jak zrobić?

Żywica jest jednym z ciekawszych materiałów wykorzystywanym w aranżacji wnętrz. Projektanci mebli wykorzystują ją chętnie z powodu wysokiej wytrzymałości na chociażby wilgoć, ale również ze względu na walory estetyczne. Okrągły stół z żywicą wygląda oryginalnie i stylowo, a jego wykonanie nie jest tak skomplikowane jak może się wydawać.

 

Krok pierwszy – odpowiednie przygotowanie

Żywica do tworzenia mebli wykorzystywana jest jako materiał, który jest idealnym uzupełnieniem innych tworzyw. Najczęściej występuje w parze z drewnem, o czym przesądza przede wszystkim aspekt praktyczny, ale równie dobrze można ją połączyć z kamieniem. Drewno jest świetnym przykładem materiału, z którym praca jest przyjemnością, dlatego przygotowanie go do zalania żywicą nie jest skomplikowanym procesem. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać musimy odpowiednio sformatować i wystrugać deski. Jeśli chcemy połączyć żywicą dwa osobne elementy drewniane, jak dzieje się w przypadku stołów rzecznych, musimy zadbać o to, aby obie części były tej samej grubości. Do wykonania projektu możemy użyć deski z oflisem, który podkreśli naturalny charakter stołu. Jedynym fragmentem, którego musimy się pozbyć, jest kora. W kolejnym etapie deski należy starannie oczyścić i wyszlifować. Szczególną uwagę trzeba poświęcić przedmuchiwaniu szczelin, ponieważ zalegający w nich pył może popsuć ostateczny efekt naszej pracy. Prace nad przygotowaniem materiału kończy przetarcie drewna szmatką.

 

Krok drugi – wstępne zalewanie żywicą

W pierwszej kolejności żywicą zalać musimy wszelkie ubytki. Z czasem mogą się one powiększać i, co najbardziej istotne, uniemożliwiać uzyskanie gładkiej powierzchni blatu. Żywicę epoksydową do zalania przygotowujemy poprzez zmieszanie z utwardzaczem. Do wypełnienia szczelin będzie potrzebna niewielka porcja substancji. Już w tym momencie możemy zdecydować się na użycie żywicy barwionej lub pozostać przy bezbarwnej. W zagłębieniach substancja i tak będzie niewidoczna, więc kolor nie jest jeszcze wymagany. Miejsca, z których substancja może wypłynąć, musimy zabezpieczyć taśmą maskującą. Dopiero w momencie utwardzenia się tworzywa możemy odkleić taśmę. Etap ten wymaga największej cierpliwości i uwagi, ponieważ żadna szczelina nie może zostać przeoczona. Deski należy zostawić na noc, aby żywica miała szansę na osiągnięcie pełnego utwardzenia. Nasz okrągły stół z żywicą jest już prawie gotowy. 

 

Krok trzeci – właściwe zalewanie żywicą

Aby uniknąć rozlewania się żywicy na boki, musimy przygotować ograniczniki. Spód stołu zabezpieczamy płytą polipropylenową, która dzięki specjalnym właściwościom jest odporna na działanie żywicy i nie ma obaw, że się do niej przyklei. Wokół stołu tworzymy ramę z listewek również z płyty polipropylenowej. Praca na tym etapie jest najbardziej żmudna, ale konieczna w celu uzyskania oczekiwanego efektu. W następnym kroku przygotowujemy dużą porcję żywicy bezbarwnej. Jej konkretna ilość zależy od wymiarów naszego stołu i grubości desek, ale musimy pamiętać, że żywica nie może jeszcze wypełniać całej przestrzeni między elementami. Przed zalaniem możemy dodać do tworzywa wybrany barwnik. Dopiero po utwardzeniu się pierwszej warstwy żywicy, proces ten zajmuje około 24 godzin, przygotowujemy drugą warstwę i postępujemy w ten sam sposób. Po jej utwardzeniu usuwamy zabezpieczenia i możemy przejść do wyrównywania boków i szlifowania. Ostatnim etapem przygotowywania okrągłego stołu z żywicą jest lakierowanie blatu.

 

Krok czwarty – dodajemy nogi

Przygotowany przez nas okrągły blat  z wykorzystaniem żywicy będzie świetnie wyglądał w wielu różnych połączeniach. Jednym z najprostszych jest dodanie nóg metalowych. Nieco bardziej pracochłonne, ale też bardziej efektywne będzie wyprofilowanie nóg z tego samego rodzaju drewna. Wszystko zależy od naszej kreatywności i czasu, jaki możemy poświęcić na to zadanie. Okrągły stół z żywicą jest już gotowy!