Posadzka przemysłowa w garażu i w domu?

Posadzka przemysłowa w garażu i w domu?

Czy w dwóch częściach domu, zwłaszcza tak skrajnie odmiennych jak choćby salon i garaż, można zastosować ten sam typ posadzki? Jaki efekt wówczas uzyskamy i czy są plusy takiego rozwiązania? Zwłaszcza jeśli mówimy o posadzce przemysłowej, która kojarzy się raczej z surową i zimną nawierzchnią? Okazuje się, że przy odpowiednim wykończeniu można uzyskać naprawdę ciekawe wrażenie.

Myśląc o wymarzonym domu być może widzimy przestronny salon, dużą kuchnię, pięknie wykończone łazienki, funkcjonalny, ale i schludny garaż, bądź przytulne poddasze z drewnianymi akcentami. Zimna i surowa posadzka przemysłowa raczej nie zagrzeje tam miejsca, ale co jeśli okazałoby się, że może być naprawdę estetycznym i ciekawym wizualnie rozwiązaniem? Co, jeśli okazuje się, że posadzka przemysłowa w garażu, w salonie, w kuchni, a może i w całym domu mogłaby znaleźć zastosowanie?

Otóż posadzka przemysłowa betonowa pewnie nawet w garażu marzeń znalazłaby się w ostateczności, ale betonowa wylewka to nie jest jedyne rozwiązanie, które można znaleźć w budynkach przemysłowych. Są jeszcze żywice syntetyczne, z których również powstaje posadzka przemysłowa, ale taka nawierzchnia może być już zdecydowanie bardziej ciekawa wizualnie i aranżacyjnie. Wpływ na to ma szereg czynników.

Posadzka przemysłowa – jak wykonać ją atrakcyjnie?

Żywice syntetyczne, takie jak żywica epoksydowa czy poliuretanowa, to bardzo wdzięczny materiał, z którego m. in. wykonuje się podłogi, jednak zastosowanie ma o wiele szersze. Z racji swoich właściwości może być łatwo zabarwiony na jeden lub więcej kolorów, w posadzce z żywicy można zatopić różne elementy dekoracyjne (np. pocztówki, kapsle, monety itd.), jak również można ją różnie wykończyć – może być matowa bądź błyszcząca, antypoślizgowa itd. W praktyce oznacza to tyle, że posadzka z żywicy to właściwie więcej niż posadzka przemysłowa, choć istnieje sporo powodów, dlaczego może być tak określana. Posadzka z żywicy jest bowiem:

  • bardzo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, jak również obciążenie,
  • wodoodporna, przy czym ta z żywicy poliuretanowej dobrze znosi również niektóre kwasy czy płyny organiczne,
  • w przypadku żywicy poliuretanowej odporna na temperatury od -20 do 80 stopni Celsjusza, jak i odporna na
  • promienie UV,
  • bezspoinowa, dzięki czemu pod posadzkę nie dostaje się wilgoć,
  • niepalna,
  • trwała – nawet dekada pełnej eksploatacji,
  • antyelektrostatyczna, więc nie przyciąga pyłków, kurzu i innych drobnych elementów,
  • bardzo łatwa do sprzątania i chemoodporna, dzięki czemu nawet intensywne środki czyszczące nie są problemem.

Jak widać posadzka z żywicy spełnia wszystkie wymogi, jakie powinna spełniać posadzka przemysłowa, jednak jak wspominaliśmy już wcześniej, może być zdecydowanie bardziej estetyczna od chociażby betonowej podłogi.

Podłoga przemysłowa – warstwy, a grubość

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia grubości posadzki, która może być różna i jest ustalana zazwyczaj pod względem przeznaczenia. W garażu spokojnie możemy zastosować utwardzoną posadzkę z żywicy epoksydowej, jednak w salonie lepiej sprawdzi się cieńsza posadzka z żywicy poliuretanowej. Można też zapomnieć o tym, że jest chłodniejsza niż konkurencyjne rozwiązania, bowiem świetnie nadaje się również do systemów ogrzewania podłogowego. Grubość posadzki, jej rodzaj, jak również metraż, na którym będzie montowana, wpływa na jej cenę, jednak należy pamiętać, że to niezwykle wytrzymałe rozwiązanie, które wypada mocno korzystnie na tle konkurencyjnych. Zwłaszcza, że nie wymaga pielęgnacji.

Podłoga przemysłowa w domu jako ciekawy wariant aranżacyjny?

Choć podłogi z żywicy syntetycznej mogą przybrać różną postać, to podłogi przemysłowe, nawet w formie betonowych płyt, to wciąż ciekawe rozwiązanie aranżacyjne, które sprawdzi się w loftach czy w większych przestrzeniach, ale również w mniejszych mieszkaniach typu studio. Przewagami posadzek przemysłowych są wspomniane właściwości, które sprawiają, że właściwie nie trzeba się o nie martwić. To dobre rozwiązanie dla zabieganych osób, które przede wszystkim cenią użytkowość. Posadzki z żywicy mogą przez wiele dni czy miesięcy pozostać bez pielęgnacji i nic złego się im nie stanie. Wodoodporne właściwości świetnie sprawdzą się w kuchni czy w łazience, a odporność na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne sprawdzi się w garażu. Biała posadzka żywiczna w salonie nada mu charakterystycznego, minimalistycznego klimatu. Możliwości jest naprawdę wiele, zwłaszcza, jeśli ktoś lubi industrialne czy nawet nieco futurystyczne wzornictwo czy tego typu przestrzenie.