Żywica epoksydowa bezbarwna: Jak zrobić Rzeczny Stół? – część 2

Żywica epoksydowa bezbarwna: Jak zrobić Rzeczny Stół? – część 2

Jeśli nie zapoznałeś się jeszcze z pierwszą częścią tego artykułu, a chcesz stworzyć stół z żywicy, to zapraszamy tutaj: Jak zrobić stół z żywicy?. Jeśli już wiesz, co wspólnego mają żywica epoksydowa bezbarwna, drewno i modny design, to zapraszamy do dalszej części instrukcji. 😉

Czas na rzekę żywicy

Jak wlać płynną żywicę pomiędzy dwie luźno leżące deski, by stworzyła ona rzekę łączącą dwa brzegi, a nie wylała się z boków? W tym celu należy stworzyć bariery, które utrzymają żywicę w miejscu. Należy zabezpieczyć zarówno spód, jak i boki stołu. Ważne uwagi:

  • ciężar desek jest zbyt mały by sprawić, że żywica nie wleje się również pod deski, dlatego trzeba je przycisnąć do blatu warsztatu przy pomocy licznych imadeł lub zacisków
  • upewnij się że przed przystąpieniem do dalszego etapu, dwie części deski są równo ułożone względem siebie! Pamiętaj, że boki stołu powinny tworzyć równy prostokąt!

By zabezpieczyć spód, będzie się trzeba posłużyć płytą polipropylenową. Co to takiego? To przypominająca plastik cienka płyta, do której żywica się nie przyklei. W końcu, jeżeli wylejesz żywicę pomiędzy dwie części deski bezpośrednio na blat warsztatu, na którym robisz stół z żywicy rzeczny, deska z oflisem scaliłaby się niezwykle mocno ze stołem, na którym robisz swój projekt. Cały trik polega na tym, że potrzebujesz substancji, do której żywica nie przywrze. Płyta polipropylenowa doskonale się do tego nadaje, ale nie jest na szczęście jedynym rozwiązaniem, są bowiem dostępne płynne separatory/rozdzielacze do żywicy, którymi można pokryć daną powierzchnię, by stała się ona nieprzyczepna dla żywicy.

By zabezpieczyć brzegi stołu rzeki, należy obudować stół z czterech stron listwami wyciętymi z płyty polipropylenowej i umocować je przy pomocy gorącego kleju, a następnie umocnić je przy pomocy drewnianych listew. Ten etap wymaga najwięcej cierpliwości, umiejętności i czasu, jednak bez szczelnej obudowy żywica która schnie wiele godzin po prostu wyciekłaby bokiem i rozlała się po warsztacie.

Żywica epoksydowa bezbarwna w ruch!

Gdy obudowa stołu jest gotowa, należy zmieszać dużą porcję żywicy epoksydowej, która wystarczy na wypełnienie szczeliny pomiędzy dwoma deskami, ale nie po brzegi! Zacznij od wypełnienia koryta rzeki do połowy, gdyż łatwiej Ci będzie usunąć pęcherzyki powietrza. Nie możemy na tym etapie podać dokładnej ilości żywicy, jaką będziesz potrzebować, gdyż zależy ona od grubości, długości i szerokości deski i kształtu szczeliny jaka powstała pomiędzy dwoma kawałkami deski.

Gdy wszystko jest gotowe, dobrze zmieszana żywica epoksydowa bezbarwna (lub z dodatkiem barwnika, jeżeli chcesz uzyskać niebieski kolor) może zostać wlana w miejsce „rzeki”. Na tym etapie pojawi się kolejne wyzwanie – pęcherzyki powierza, które będziesz mógł usunąć bardzo szybko przy pomocy opalarki – pamiętaj, by nie używać opalarki zbyt długo, gdyż strumień gorącego powietrza odpowietrzy żywicę zaledwie w sekundy, a zbyt długie kierowanie gorącego strumienia opalarki na żywicę, może przedwcześnie zacząć ją utwardzać, a nawet przypalić. Po odpowietrzeniu należy pozostawić stół przez noc, by pierwsza warstwa żywicy się utwardziła.

Blat z żywicy epoksydowej

Następnym krokiem, będzie wlanie drugiej porcji żywicy i ponowne jej odpowietrzenie i pozostawienie na noc do utwardzenia. Gdy ostatnia porcja żywicy epoksydowej będzie już utwardzona, należy usunąć imadła i zaciski utrzymujące blat oraz obudowę utworzoną z polipropylenowej płyty i drewnianych listw. Na tym etapie będziesz już mieć blat, ale będzie on potrzebował jeszcze trochę pracy. Po pierwsze możesz teraz przyciąć lub wyrównać boki, jeżeli posiadasz narzędzia stolarskie, które to umożliwiają, po drugie – czas na szlifowanie.

Gdy wybierzesz która strona blatu będzie górą a która spodem Twojego stołu, rozpocznij szlifowanie całej powierzchni stołu rozpoczynając od papieru ściernego o niskiej granulacji (np. 60), a kończąc nawet na granulacji 4000.

Ważne: Ten żmudny i dokładny proces szlifowania papierami o różnej granulacji jest bardzo istotny, gdyż po pierwszym szlifowaniu, rzeka z żywicy epoksydowej stanie się podrapana i całkowicie matowa. Będzie to wyglądało tak, jakbyś zrujnował cały projekt, gdyż zamiast przeźroczystej żywicy, będziesz miał wręcz białą od rys powierzchnię – nie przejmuj się, gdy dotrzesz do granulacji papieru ściernego 4000, a następnie polakierujesz blat, żywica będzie wyglądać niczym szkło.

Po skończonej szlifierce, Twój blat z żywicy epoksydowej będzie gotowy do polakierowania. Dobór lakieru powinien zależeć od rodzaju drewna, jakiego użyłeś do produkcji stołu. Teraz jedyne co ci pozostaje, to dodanie nóg do stołu.

Stół z powyłamywanymi nogami…

Z racji na to, że nogi do stołu rzecznego mogą być wykonane na dziesiątki różnych sposobów i z wielu różnych materiałów, ten etap pozostawimy do opracowania samemu, gdyż nie dotyczy on już żywicy epoksydowej. Najprostsze w konstrukcji będą przewiercane do blatu metalowe nogi stołu, które można kupić bez większego problemu w licznych internetowych sklepach. Nogi mogą oczywiście zostać wykonane z drewna lub z tej samej deski, która została wykorzystana do stworzenia blatu — rozwiązań naprawdę jest tutaj bardzo dużo.

Jeżeli rzeczny stół jest projektem, których chcielibyście spróbować wykonać samodzielnie, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać odpowiednią żywicę dla Twojego projektu.

Żywica epoksydowa bezbarwna albo i nie…

Żywica syntetyczna ma spore możliwości w kwestii barwienia. Kiedy przygotowujemy Rzeczny Stół, naszym sprzymierzeńcem nie musi być żywica epoksydowa bezbarwna. Materiał możemy „pokolorować” zarówno na jeden kolor, jak i na różnobarwną mozaikę. Dzięki temu stół może być jeszcze bardziej spersonalizowany i bardziej wpisywać się w zamysł aranżacyjny pomieszczenia. Dzięki temu można przygotować serię mebli wpisujących się np. w identyfikację wizualną określonej firmy. Rzeczny Stół można również dodatkowo ozdobić rozmaitymi elementami, które w żywicy zechcemy zatopić. Mogą to być monety, muszelki czy kwiaty. Rzeczny Stół może być prawdziwym, jedynym w swoim rodzaju, niepowtarzalnym dziełem sztuki.

Stół z żywicy to estetyczny i funkcjonalny mebel

Gotowy stół z pewnością przyciągnie uwagę każdej osoby, w której zasięgu wzroku się znajdzie.W zależności od wielkości może to być stolik kawowy albo pełnoprawny kuchenny stół, przy którym usiądzie sporo osób. Wielkość stołu zwiększa także liczbę możliwości w kwestii samego projektu. Większa powierzchnia to większe pole do popisów względem dekoracji. Oczywiście Rzeczny Stół można napełnić żywicą także w miejscach, w których deska ma np. dziury, dzięki czemu powstanie osobliwy efekt. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Fot. www.flickr.com/photos/indogemstone