Jakie kruszywo dodać do tynku?

Jakie kruszywo dodać do tynku?

Tynki mogą być stosowane jako podłoże dla farb, tapet lub też płytek. Samo tynkowanie nie należy do skomplikowanych procesów, zwłaszcza dla doświadczonej ekipy fachowców, jednak nawet niewielkie nieprawidłowości mogą zaważyć na końcowym efekcie i gładkości ściany.

 

Sprawdź również: podłogi żywiczne

 

Istnieje wiele odmian tynków, spośród których można wybrać ten, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Wyróżniamy tynki gipsowe, wapienne, cementowe, oraz cementowo-wapienne, gipsowo-wapienne i kwarcowe. Każde z nich, posiadają odmienne właściwości i zastosowania, które warto rozważyć przed dokonaniem wyboru tynku wewnętrznego lub zewnętrznego do wykańczanej przez nas nieruchomości. Należy również wiedzieć jakie kruszywo do tynków sprawdzi się najlepiej.

 

Piasek kwarcowy w tynku

 

Piasek należy do jednego z najpowszechniejszych budulców i znajduje swoje zastosowanie między innymi w trakcie tynkowania. W zależności od rodzaju piasku, wielkości granulacji jego ziaren, oraz jego czystości, może mieć on różne zastosowanie w budownictwie i przemyśle.

Piasek kwarcowy stosowany jest jako wypełniacz, który zagęszcza tynk i nadaje mu struktury. Dodanie piasku kwarcowego w odpowiednich proporcjach ułatwia mieszanie zaprawy tynkowej oraz jej nanoszenie i rozprowadzanie na ścianie.

 

Jaki piasek kwarcowy jest najlepszy do tynków?

 

  • Drobny – Kruszywo kwarcowe dodawane do tynku gipsowego nie powinno posiadać granulacji większej niż 0,2mm, by zapewnić powierzchni gładkość. Jeżeli decydujesz się na tynk kwarcowy, Grubość ziaren kruszywa może wynieść do 1,2 mm, by nadać powierzchni charakterystycznej, dekoracyjnej struktury.

 

  • Czysty – Kruszywo krawcowe czyszczone nieprawidłową metodą, może zawierać w sobie wystarczające ilości zanieczyszczeń, by wpłynąć na kolor i strukturę tynku. Naturalne piaski i kruszywa kwarcowe TECHNIArt są wielokrotnie opłukiwane, a następnie suszone ogniowo i precyzyjnie rozsiewane, by zapewnić im jak najwyższą jakość i czystość, dzięki której uzyskasz najlepszy efekt Twojej pracy.

 

Tynki o dużej zawartości kruszywa kwarcowego – takie jak tynki kwarcowe i dekoracyjne – posiadają dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, czynniki atmosferyczne i zmianę temperatury.