Sposoby wykorzystania piasku barwionego

Sposoby wykorzystania piasku barwionego

Zamawiając barwione kruszywo kwarcowe TechniART, można wybrać zarówno granulację ziaren, jak i kolor, na jaki kruszywo ma być zabarwione przy pomocy pigmentowanej żywicy. Kruszywo barwione o drobnej granulacji nazywane jest pospolicie barwionym piaskiem. Kruszywo to posiada wiele zastosowań, dzięki swoim właściwościom i wysokim parametrom odpornościowym.

Sprawdź również: podłogi żywiczne

W jakim celu stosuje się drobne kruszywo kwarcowe?

  1. Używane jest ono przy produkcji kości brukowych, płyt chodnikowych, podjazdów lub jako baza do stworzenia nawierzchni dla dróg. Choć podjazdy i płyty chodnikowe najczęściej zostają utworzone bez obecności barwników, to brukowa kostka bauma bardzo często występuje w kolorze brunatnym, bordowym, bądź piaskowo-żółtym.
  2. Dodawane do materiału wiążącego asfalt. Kolorowy asfalt nie jest stosowany w celach dekoracyjnych, ale raczej ostrzegawczych i administracyjnych. Barwione kruszywo połączone z asfaltem stosowane jest do prywatnych podjazdów, pasów awaryjnych, wyznaczenia ścieżek rowerowych znajdujących się wewnątrz drogi, a ostatnio również do pasów dla pieszych. Piasek barwiony dodany do asfaltu posiada olbrzymią przewagę nad farbą używaną powszechnie do znakowania dróg, gdyż jest o wiele bardziej wytrzymały. Jeżeli fragment ścieżki lub pasy zostaną wykonane z barwionego asfaltu nawet przy starciu wierzchniej warstwy powierzchni, kolor pozostanie widoczny, pod czas, gdy farba wymaga ciągłego odnawiania.
  3. Drobne kruszywo barwione używane jest również do porządkowania ogrodów i pasów zieleni. Kruszywo rozsypane wokół drzew, kompozycji kwiatowych lub krzewów, powstrzymuje niepożądane rozrastanie się roślinności, będąc jednocześnie zdolnym do przepuszczania wody opadowej do gruntu.
  4. Drobny kolorowy żwir kwarcowy stosowany jest jako element dekoracyjny do akwarium. Dzięki metodzie barwienia kruszywa przy pomocy wodoodpornej żywicy epoksydowej kolorowy żwirek nie stanowi zagrożenia dla rybek żyjących w akwarium, gdyż woda nie jest w stanie usunąć farby z barwionego piasku.

Zastosowań barwionego kruszywa kwarcowego o drobnej granulacji jest bardzo dużo, stosowane jest ono również w dekoracyjnych tynkach, projektach plastycznych, a nawet piaskach do kuwet – ograniczeniem jest jedynie pomysłowość i wyobraźnia naszych Klientów.