Masa żywiczna to materiał o zaskakująco dużej wszechstronności
Żywica syntetyczna to bardzo wdzięczny materiał za pomocą którego można wykonywać ozdoby do domu, podkładki pod naczynia czy… niezwykle wytrzymałe posadzki. Żywicę można używać do naprawdę ciekawych celów, a najważniejsze w tym jest to, że można wziąć się za to własnoręcznie. Oczywiście przy odrobinie zapału, skupienia i konsekwencji.
Można powiedzieć, że jeśli da się człowiekowi jakiś materiał, to znajdzie dla niego przynajmniej jedno zastosowanie. Z piasku można zbudować zamek, ale można też użyć go do produkcji szkła, co już nie jest tak intuicyjne. Grafit wykorzystywany jest w ołówkach, ale również przy elektrodach czy jako składnik naczyń ognioodpornych. Podobnie żywica syntetyczna jest materiałem, który może znaleźć zastosowanie w rozmaitych dziedzinach, choć kojarzy się ją głównie z systemami podłogowymi. Jednak zalewa się nimi elementy elektroniczne, stosuje jako klej do metali czy surowiec do budowy form. Za pomocą żywicy można robić też bardzo szczegółowe odlewy czy też… malować. Oczywiście ze względu na samopoziomujące właściwości płótno musi być poziome, kiedy nanosi się nań żywicę, jednak po wyschnięciu i utwardzeniu całość można powiesić sobie na ścianie. Masa żywiczna jest bardzo wdzięcznym materiałem, którym łatwo się operuje, dzięki czemu nawet początkujący mogą zabrać się choćby za zrobienie tzw. rzecznego stołu.
Masa żywiczna na posadzki
Począwszy od hal magazynowych, a kończąc na przestrzeni biurowej czy nawet muzealnej, posadzki żywiczne znajdą swoje zastosowanie. Wszystko dzięki temu, że są po prostu bardzo wdzięczne w eksploatacji i wytrzymałe, co w pomieszczeniach, w których odbywa się natężony ruch pieszy, a czasami i kołowy, jest niezwykle istotne. Tymczasem posadzki z żywic syntetycznych są antyelektrostatyczne, więc nie przyciągają kurzu, pyłków czy sierści, a ich czyszczenie wymaga jedynie wody i najprostszych środków chemicznych. Do tego posadzki są odporne na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne powstałe np. w wyniku upadku przedmiotów czy na duże obciążenia – przy odpowiednim utwardzeniu szkody nie wyrządzi nawet samolot.
Masa żywiczna na balkon?
Czy posadzki żywiczne nadają się również na zewnątrz? Owszem, choć powinny być wykonane z żywicy poliuretanowej, bowiem to właśnie ten jej rodzaj jest odporny na promienie UV. Poza tym zachowuje większość właściwości, które nas interesują, czyli odporność, łatwość w czyszczeniu i… utrzymaniu. Tak, niezależnie od tego, gdzie znajduje się posadzka żywiczna, jeśli już pojawią się na niej jakiekolwiek ubytki i zarysowania, to nie ma potrzeby wymiany całej posadzki, a wystarczy nanieść nową, wierzchnią warstwę. Masa żywiczna świetnie nadaje się do wypełniania ubytków.
Posadzki żywiczne w magazynie, w garażu, w kuchni czy w sklepie
Żywicę syntetyczną można spotkać w różnych miejscach pod różną postacią. I faktycznie jest to materiał, z którym można pracować samodzielnie, choć dużo zależy tu od skali. Jeśli chcemy zainstalować posadzkę żywiczną na sali gimnastycznej czy w dużej hali magazynowej, to zewnętrzna ekipa montażowa zagwarantuje nam prawidłową realizację takiego zadania, dzięki czemu posadzką będziemy się mogli cieszyć nawet dekadę. Jeśli zaś chcemy wykonać posadzkę na mniejszym metrażu, np. w garażu czy na balkonie, to również na naszym blogu można zapoznać się z instrukcjami, jak wykonać to poprawnie. W razie pytań zachęcamy oczywiście do kontaktu, bowiem zajmujemy się profesjonalnym montażem posadzek z żywic syntetycznych i posiadamy niezbędny know-how do wykonania takiej pracy.