Bezszwowa podłoga z żywicy syntetycznej

Bezszwowa podłoga z żywicy syntetycznej

Drewno, mikrocement, żywica syntetyczna – dzieli je wiele, ale łączyć może jedno – bezszwowa technika wykonania podłogi z któregoś z tych materiałów. Co to oznacza w praktyce i dlaczego bezszwowa tekstura podłogi jest pożądanym i opłacalnym rozwiązaniem w różnego rodzaju pomieszczeniach?

Dobierając materiał, z którego powstanie podłoga do mieszkania, biura, garażu czy na balkon, kierować będziemy się różnymi przesłankami. Ze względów funkcjonalnych i eksploatacyjnych niebagatelną zaletą okażą się takie właściwości materiału, które umożliwią instalację podłogi bezspoinowej, znanej także jako bezszwowa. Warto wiedzieć o jej zaletach, ponieważ jest to rozwiązanie, które doceniają projektanci wnętrz na całym świecie. Co szczególnie istotne, bezszwowa podłoga sprawdzi się w rozmaitych pomieszczeniach, bo może zostać wykonana z różnych materiałów. To znaczy, że przede wszystkim liczy się technika jej wykonania, a nie samo tworzywo – to może być dostosowane do naszych potrzeb.

Czym charakteryzuje się bezszwowa tekstura podłogi?

Bezszwowa tekstura podłogi, jak można się domyślić z nazwy, nie posiada… „szwów”. Innymi słowy, nie uświadczymy żadnych połączeń między panelami, betonowymi płytami czy kaflami. Oznacza to, że nie wnikną w nie brud czy wilgoć. Bezszwowa podłoga z żywicy syntetycznej to właściwie najwyższa forma tego rozwiązania, bowiem taka posadzka sama w sobie jest równomiernie wylanym materiałem, więc stanowi spójną, bezspoinową całość. To jednak nie są jedyne jej zalety. Bezszwowa podłoga z żywicy syntetycznej jest bowiem:

  • odporna na uszkodzenia mechaniczne, jak również na zarysowania;
  • odporna na duże obciążenie, odpowiednio wzmocniona może udźwignąć nawet samochód;
  • bardzo trwała – prawidłowo zainstalowana posadzka z żywicy syntetycznej to nawet dekada eksploatacji;
  • w przypadku żywicy poliuretanowej jest odporna na promienie UV, jak również temperatury (od -20 do 80 stopni Celsjusza);
  • antyelektrostatyczna, dzięki czemu nie przyciąga kurzu, pyłków czy zwierzęcej sierści – rozwiązanie dobre dla alergików;
  • bardzo łatwa w pielęgnacji – do jej umycia wystarczą zazwyczaj woda i najprostszy środek czyszczący. W razie poważniejszych zabrudzeń bez problemu można użyć bardziej inwazyjnych środków, bowiem jest na nie odporna;
  • wodoodporna.

Jak widać, techniczne właściwości podłóg z żywicy syntetycznej – niezależnie, czy jest to żywica poliuretanowa czy epoksydowa – świadczą na korzyść tego rozwiązania. Podłoga bezszwowa z żywicy to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. W razie potrzeby może być wykończona antypoślizgowo, a jej struktura zapobiega przedostawaniu się wilgoci pod podłogę i rozwojowi drobnoustrojów.

Bezszwowa podłoga do salonu, kuchni i garażu?

W przeciwieństwie do innych materiałów, z których można wykonać bezszwową podłogę, żywica syntetyczna świetnie sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach użytkowych, jak i na balkonie, tarasie, czy w garażu. Wszystko dzięki szerokim możliwościom dostosowania jej do wnętrza. Od barwienia jej na rozmaite kolory przez utwardzanie naturalnym kruszywem po rodzaj wykończenia od błyszczącego do matowego. Bezszwowa podłoga z żywicy syntetycznej nie tyle nie pokazuje „szwów”, co po prostu ich nie ma. W razie pojawienia się ubytków, takiej podłogi nie trzeba wymieniać – wystarczy nanieść nową, wierzchnią warstwę żywicy. Cenowo również wypada dobrze – najważniejszymi czynnikami są sam rodzaj żywicy, grubość planowanej posadzki i metraż. Reszta to koszty wykonania i ewentualnych dodatkowych walorów wykończeniowych.