Proponowane posty:
-
Jakie są kluczowe parametry doboru żywicy do garażu?
26 listopad 2024 -
Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe
03 październik 2024 -
Czy żywicę można kłaść na płytki balkonowe lub tarasowe? Wyjaśniamy
03 październik 2024 -
Żywice akrylowe i ich zastosowanie – wszystko, co warto wiedzieć
03 październik 2024
- Kategorie
Czyszczenie i usuwanie trudnych zabrudzeń z posadzki
Doskonale prezentująca się podłoga może być z pewnością ozdobą każdego domu czy mieszkania. Jednakże, aby tak się stało, należy o nią właściwie dbać. Większość zabrudzeń powstających na podłodze wynika z codziennego jej użytkowania. Wchodząc do domu, wnosimy z zewnątrz błoto, pyły, piasek. Niektóre zabrudzenia trudniejsze do usunięcia powstają wraz z tworzeniem danej posadzki. Warto wiedzieć jak pozbyć się z powierzchni wszelkiego rodzaju zabrudzeń, aby podłoga odzyskała swój blask i piękno.
Codzienna pielęgnacja posadzki
Każdy rodzaj podłogi wymaga regularnej pielęgnacji, aby na dłużej zachować swój dobry wygląd. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na podłogę drewnianą, czy betonową, warto o nią odpowiednio dbać i pamiętać także o jej konserwacji. Istotne jest zwłaszcza częste mycie i czyszczenie danej posadzki. Przed przystąpieniem do mycia podłogi, należy powierzchnię dokładnie odkurzyć czy zamieść, dzięki czemu pozbędziemy się pyłu, piasku, kurzu i wszelkich większych zabrudzeń. Następnie rozpoczynamy mycie podłogi przy użyciu mopa, do tego celu warto zastosować środek chemiczny, właściwy do występujących na powierzchni zabrudzeń. Najlepszy do tego będzie płaski mop z systemem dwuwiaderkowym. Bardzo istotne zwłaszcza przy posadzkach o ciemnych kolorach, jest to, że należy pamiętać o częstej wymianie brudnej już wody, dzięki temu nie pozostawimy na powierzchni nieestetycznych smug. Dobrym rozwiązaniem jest także umycie podłogi wodą z dodatkiem środka chemicznego, który nie tylko doskonale czyści, ale także konserwuje posadzkę. Preparat powinien uzupełnić wszelkie ubytki w polimerze nałożonym na żywicę.
Jak zmyć żywicę z posadzki?
Żywicę można usunąć w łatwy sposób z powierzchni drewnianej, jednakże dopiero po jej wyschnięciu. Nie należy usuwać świeżego wycieku żywicznego, gdyż wskazuje on na to, iż trwa proces przesiąkania. Krople żywicy na powierzchni posadzki powinny zostać pozostawiane, aż do momentu całkowitego zaschnięcia, po czym usuwamy je przy użyciu nożyka. Ważne jest to, aby nożykiem wykonywać bardzo delikatne ruchy, aby nie uszkodzić powierzchni posadzki.
Następnie przemywamy zabrudzone wcześniej miejsce ciepłą wodą. Dobrze jest później zabezpieczyć ten obszar. Jeśli natomiast boimy się usuwać żywicę w mechaniczny sposób, wówczas zostaje nam inne rozwiązanie. Pozbyć się żywicy z posadzki pomoże nam szmatka nasączona terpentyną, benzyną czy rozpuszczalnikiem na bazie acetonu. Dobrym środkiem jest również 5% roztwór sody kaustycznej.
Po wyługowaniu żywicę należy parokrotnie zmyć ciepłą wodę z dodatkiem kwasu octowego. Nie powinno się wykonywać tego przy zbyt dużym nasłonecznieniu, gdyż może to zniszczyć powłokę ochronną na powierzchni drewna. Kiedy już zmyjemy żywicę, przemywamy drewno ciepłą wodą, a po jego wyschnięciu szlifujemy papierem ściernym. Żywica nie toleruje lakieru, z tego względu warto ją impregnować olejem czy bejcą. Bez takich preparatów ochronnych może dojść do łuszczenia się polakierowanej powierzchni, która nie przyjmie kolejnej warstwy. W takiej sytuacji konieczne będzie usunięcie wszystkiego i zabezpieczenie podłoża od nowa.
Źródło zdjęcia: https://visualhunt.com/@bartekgraczak