Oryginalne pomysły na wykorzystanie żywicy epoksydowej

Oryginalne pomysły na wykorzystanie żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa to materiał wykorzystywany najczęściej do wykonywania posadzek zarówno w halach i magazynach, jak i w sklepach czy szpitalach, a coraz częściej także w domach i mieszkaniach. Zaletą powierzchni pokrytych żywicą jest ich antypoślizgowość, antyelektrostatyczność oraz doskonale gładka przestrzeń łatwa do czyszczenia i odporna na działanie środków chemicznych. To jednak nie wszystkie zalety i sposoby wykorzystania żywic epoksydowych. Poniżej na kilku przykładach przedstawimy, jak jeszcze można ją wykorzystać i jakie rzeczy z żywicy można zrobić.  

Kilka słów o żywicach epoksydowych 

Żywice epoksydowe to rodzaj żywic syntetycznych, które w połączeniu z utwardzaczem tworzą nietopliwe i nierozpuszczalne powłoki charakteryzujące się doskonałą przyczepnością do niemal każdego rodzaju materiału. Stąd jej duża popularność w obiektach przemysłowych, choć od pewnego czasu również w budynkach i powierzchniach o innych zastosowaniach. Możemy ją spotkać na salach gimnastycznych, na niewielkich boiskach i placach ze względu na odporność na warunki atmosferyczne, a także w połączeniu z kruszywami na schodach zewnętrznych.  

Jakie rzeczy mogą zostać zrobione z żywicy epoksydowej? 

Pomysłów jest wiele, ale przyjrzymy się tym, które cieszą się największą popularnością. W domowych warunkach rzeczy z żywicy najczęściej pojawiają się przy okazji prac DIY, czyli podczas własnoręcznej produkcji biżuterii, ozdób i przedmiotów do wnętrz naszych domów i mieszkań. W przypadku zastosowań na większą skalę wskazać można produkcję blatów na stoły i ławy – zarówno te wykorzystywane przez przemysł meblowy dla klientów indywidualnych, jak również stosowane w placówkach edukacyjnych typu szkoły, przedszkola czy wyższe uczelnie. 

Biżuteria z żywicy epoksydowej 

Gdy myślimy, jakie rzeczy mogą zostać zrobione z żywice epoksydowej, wystarczy wpisać w przeglądarkę hasło „biżuteria z żywicy”. Pomysłowość twórców nie zna granic i począwszy od prostych kolczyków oraz bransoletek, możemy znaleźć wisiorki z zatopionymi wewnątrz kwiatami i łodygami roślin, a także łączenie żywicy z innymi naturalnymi materiałami jak kamienie, muszle i drewno. Na rynku są łatwo dostępne różnej wielkości formy pozwalające na samodzielną produkcję każdego rodzaju i wielkości biżuterii w domowych warunkach. 

Oryginalny design do mieszkania 

Absolutny hit ostatniego czasu w przypadku rzeczy z żywicy to blaty. Żywica wykorzystywana jest zarówno w przypadku produkcji ław i stolików kawowych do salonu czy pokoju, jak też przy projektowaniu blatów kuchennych. Dzięki doskonałej przyczepności oraz możliwości zastosowania różnego rodzaju barwników możemy elementy masy żywicznej połączyć z drewnem, zatapiając w niej rozmaite materiały. W tym przypadku zamiast pokrywać całą powierzchnię żywicą, możemy nałożyć ją na wybrane i wycięte fragmenty, które nią zalewamy. 

Jeszcze o DIY z użyciem żywic epoksydowych 

Oczywiście DIY z użyciem żywicy epoksydowej to nie tylko własnoręcznie robiona biżuteria. Sposobów i pomysłów na rzeczy z żywicy, które możemy wykorzystać we własnym domu jest dużo więcej. Po zaznajomieniu się z techniką samodzielnego stosowania żywicy epoksydowej możemy przystąpić do produkcji bibelotów czy elementów funkcjonalnych takich jak wieszaki, oprawki czy podstawki pod różnego rodzaju przedmioty. Odpowiedzi na pytanie, jakie rzeczy mogą zostać zrobione z żywicy epoksydowej, będzie wtedy mogła udzielić tylko nasza wyobraźnia.